Strange Adventures of the Great Lakes - Index of Names
This page donated for use by GLS-Downward Bound MIGenWeb site. 
Copyright  Judy King November 1997
Copying of the files within by non-commercial individuals and libraries 
is encouraged.  This message must appear on all copied files. Commercial 
copying and use on any other website or published media must have permission.
"Strange Adventures of the Great Lakes", by Dwight Boyer Copyright 1974 by
Dwight Boyer
ISBN 0-396-06996-7 
Dewey #: 977 Boy


SAGL	86	Allen		Charles W. 	Capt		William B. Davock/Freightor	1940
SAGL	104	Allen				Capt		Davock		
SAGL	154	Basch		John A. 	Chief Boatswains/(Coast Guard)	Surfboat	1934
SAGL	63	Beal		Ed		Seaman		Hunter Savidge	Schooner	1889
SAGL	102	Becker		James		2nd Engineer	Anna C. Minch		
SAGL	102	Bleshoy		Lawrence	Wheelsman	Anna C. Minch		
SAGL	57	Bothwell	David		Capt		Jamaica		Schooner	1872
SAGL	102	Bowman		James		Wheelsman	Anna C. Minch		
SAGL	166	Brightstone	Bert		Capt		James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	141	Britz		Augie		Engineer	Henry Cort	Whaleback	1927
SAGL	151	Britz		Augie		Chief Engineer	Henry Cort	Whaleback	1933
SAGL	1	Brown		Nelson		Capt		James H. Reed			1915
SAGL	15	Bru		Lars		1st Mate	Choctaw		Steamer		1915
SAGL	8	Chambers	Daivd		1st Mate	Wahcandah	Steamer		1915
SAGL	102	Chambers	Martin		Wheelsman	Anna C. Minch		
SAGL	11	Cleson		Charles		Watchman	Wahcandah	Steamer		1915
SAGL	102	Collins		Jere		Oiler		Davock		
SAGL	102	Collins		Jere		3rd Engineer	Davock		
SAGL	63	Cook		Charles		seaman/cook	Hunter Savidge	Schooner	1889
SAGL	153	Cox		Charles E.	Capt		Henry Cort	Whaleback	1934
SAGL	28	Cromberg	Harry		Mate		Pere Marquettte #19/Carferry	1920
SAGL	99	Cross		Clyde		Capt		Three Brothers	Fishing Tug	1940
SAGL	168	Cummings	John I.		3rd Mate	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	30	Dana		Arthur		Deckhand	Robert L. Fryer		
SAGL	165	Davis		S. F. 		Capt		Ashcroft	Steamer		1944
SAGL	7	Dineen		Cornlius	Capt		Wahcandah	Steamer		1915
SAGL	154	Dipirt		Jack		Surfman		(Coast Guard)	Surfboat	1934
SAGL	62	Doby		Thomas		1st Mate	Hunter 	Savidge/Schooner	1889
SAGL	113	Dossett		Floyd		Capt		Jupiter		Steamer		1947
SAGL	102	Dovey		George		Oiler		Anna C. Minch		
SAGL	103	Doyle		Lyle		Crewman		Davock		
SAGL	95	Dudley		Elmer		Boatswains Mate	(Coast Guard)	Surfboat	1940
SAGL	100	Dudley		Elmer		Boatswains Mate	(Coast Guard)	Surfboat	
SAGL	102	Elyea		Richard		1st Mate	Anna C. Minch		
SAGL	20	Fahey		Norbert		Capt		Choctaw	Steamer	1915
SAGL	86	Farr		Durward S.	Oiler		William B. Davock/Freightor	1940
SAGL	103	Ferguson	Charles		Crewman		Davock		
SAGL	87	Findley		Charles		Oiler		William B. Davock/Freightor	1940
SAGL	103	Findley		Charles		Crewman		Davock		
SAGL	99	Fisher		Gustave		Crewman		Three Brothers	Fishing Tug	1940
SAGL	99	Flavin		Phillip		Cook		Novadoc				1940
SAGL	87	Flint		Charles		Porter		William B. Davock/Freightor	1940
SAGL	99	Fountain	Joe		Crewman		Three Brothers	Fishing Tug	1940
SAGL	3	Fox		Charles		Capt		Choctaw		Steamer		1915
SAGL	63	Francis		George		Seaman		Hunter Savidge	Schooner	1889
SAGL	57	Geise		Ehrhardt	Capt		Rosa Belle			1875
SAGL	168	Godshalk	Marion		Deckhand	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	105	Gonyea		Lawrence	Steward		Davock		
SAGL	103	Gordon		James		Crewman		Davock		
SAGL	31	Grant		Charles U.S.	Deckhand	William R. Linn			1922
SAGL	111	Greenway	Thomas		Capt		Jupiter		Steamer		1941
SAGL	27	Hagadone	Gordon		Cook		Pere Marquettte #19/Carferry	1920
SAGL	61	Hansen		George		Capt		Glad Tidings	Schooner	1874
SAGL	102	Hanson		George		Wheelsman	Davock		
SAGL	102	Hanson		George		2nd Mate	Davock		
SAGL	30	Hemeger		Russell		Capt		Robert L. Fryer		
SAGL	32	Henesey 	George		Sailor			
SAGL	15	Higgins		John J.		Asst. Engineer	Choctaw		Steamer		1915
SAGL	29	Hone		Charlie		Cook		Tionetta		
SAGL	11	Hurl		Thomas		Engineer	Wahcandah	Steamer		1915
SAGL	87	Kennedy		Donald A.	Capt		Anna C. Minch	Freightor	1940
SAGL	106	Kennedy		Donald		Capt		Davock		
SAGL	167	Kienitz		Arnold		1st Asst. Eng. 	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	102	Kiewice		Walter		Wheelsman	Anna C. Minch		
SAGL	94	La Cost				Fireman		Sinoloa				1940
SAGL	94	LaCost		Jack		Oiler		Sinoloa				1940
SAGL	12	Larson		Hans		2nd Mate	Choctaw		Steamer		1915
SAGL	168	Laucha		John		Deckhand	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	31	Lockhart	Bill		Deckhand	William R. Linn			1922
SAGL	165	Losey		Ray		Steward		James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	165	Losey		Camille		Steward		James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	24	Lovely		Jim		Cook		John W. Gates		
SAGL	31	Marshall	Irwin		Deckhand	William R. Linn			1922
SAGL	117	Matthews	Ness		Capt		Jupiter		Steamer		1957
SAGL	158	Matthews	Harvey		1st Mate	Henry Cort	Whaleback	1934
SAGL	168	Mattson		Martin		2nd Mate	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	61	McCaffrey	Benjamin	Capt		Hunter Savidge	Schooner	1892
SAGL	83	McCool		Harold		Capt		Cresent City			1940
SAGL	57	McKee		Henry		Capt		Mechanic	Brig		1871
SAGL	13	McLaren		William		Ch. Eng.	Choctaw		Steamer		1915
SAGL	31	McLaughlin	Bill		Capt		William R. Linn			1922
SAGL	168	Meyers		Clinton		Wheelsman	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	166	Moore		Malcolm		1st Mate	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	9	Mueller		Hans		Fireman		Choctaw		Steamer		1915
SAGL	110	Muhlitner	Herbert		Chief Engineer	Jupiter		Steamer		1939
SAGL	103	Mullen		Harold		Crewman		Davock		
SAGL	95	Murphy		Harold		Capt		Frank Billings			1940
SAGL	145	Murray		John		Capt		Henry Cort	Whaleback	1917
SAGL	85	Norton		Harley O.	Capt		New Haven Sacony		1940
SAGL	96	Norton		Harley O.	Capt		New Haven Sacony		1940
SAGL	167	Obester		Mike		2nd Asst. Eng	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	105	Parker		Frank		Fireman		Davock		
SAGL	85	Parsons		Robert W.	Capt		Thomas F. Cole			1940
SAGL	116	Pelasch		Frank		Seaman		City of Sandusky/Car Ferry	1947
SAGL	25	Perkins		John P. 	Capt		John W. Gates		
SAGL	99	Peterson	John		Fireman		Novadoc			1940
SAGL	156	Preston		William E.	Chief Boatswainss/(Coast Guard)	Surfboat	1934
SAGL	167	Preston		Fred		Wheelsman	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	102	Price		Charles		1st Mate	Anna 	C. Minch		
SAGL	103	Rakowski	Joseph		Crewman		Davock		
SAGL	29	Ranahan		Paul		Wheelsman	Utica		
SAGL	87	Saunders	James		Deckhand	William B. Davock/Freightor	1940
SAGL	87	Saunders	J. Howard	Capt		J. C. Morse	Steamship	1940
SAGL	101	Saunders	T. Howard	Capt		J. C. Morse		
SAGL	101	Saunders	James		Deckhand	J. C. Morse		
SAGL	102	Saunders	James		Deckhand	Anna C. Minch		
SAGL	79	Schmitt		John		Asst. Engineer	Charles C. West	Steamer		1940
SAGL	99	Shane		Joe		Cook		Novadoc				1940
SAGL	60	Sharpsteen	Fred		Capt		Hunter Savidge	Schooner	1899
SAGL	61	Sharpsteen	John		Crewman	Hunter 	Savidge		Schooner	1899
SAGL	PIC	Sharpsteen	Fred		Capt		Hunter-Savidge	Schooner	
SAGL	103	Sharrow		Carl		Crewman		Davock		
SAGL	8	Shipman		Sherley		Ch. Eng.	Choctaw		Steamer		1915
SAGL	15	Shipman		Sherley		Ch. Engineer	Choctaw		Steamer		1915
SAGL	103	Shurkey		Orville		Crewman		Davock		
SAGL	PIC	Spragge		Alfred		3rd Engineer	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	163	Spragge		Alfred		3rd Engineer	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	167	Spragge		Alfred		3rd Asst. Eng.	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	85	Steip		Donald 		Capt		Novadoc				1940
SAGL	102	Stiffler	Andy		Wheelsman	Anna C. Minch		
SAGL	103	Stiffler	Andy		Wheelsman	Davock		
SAGL	9	Streicher	Karl		Fireman		Choctaw		Steamer		1915
SAGL	153	Sutton		Harry		Cook		Henry Cort	Whaleback	1934
SAGL	158	Sutton		Harry		Cook		Henry Cort	Whaleback	1934
SAGL	168	Tayra		Wilbert		Deckhand	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	110	Thodey		Fred W. 	Capt		Jupiter	Steamer			1939
SAGL	102	Thompson	Lawrence	Deckhand	Anna C. Minch		
SAGL	102	Wiesen		John		2nd Mate	Anna C. Minch		
SAGL	87	Wood		Sterling	Deckhand	William B.Davock/Freightor	1940
SAGL	102	Wood		Sterling	Deckhand	Anna C. Minch		
SAGL	103	Wood		Sterling	Crewman		Davock		
SAGL	103	Younkins	Homer		Crewman		Davock		
SAGL	168	Zeigler		Joseph		Wheelsman	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	169	Rogers		Doyle		Deckhand	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	169	Lockwood	Eugene		Deckhand	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	169	Moesinger	George		Watchman	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	169	White		Rueben		Watchman	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	169	Guberski	Abraham		Watchman	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	169	Miller		George		Watchman	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	170	Kienitz		Arnold		Eng. on Watch	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	170	Fletcher	Robert O.	Chief Engineer	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	170	Statkis		George		Coal Passer	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	170	Godstalk	Marion		Deckhand	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	170	Losey		Ray		Cook		James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	170	Losey		Camille		Cook		James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	170	Nappi		William		Oiler		James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	170	Koren		James		Oiler		James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	171	Miller		George		Watchman	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	171	Guberski	Abraham		Watchman	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	171	Grignon		George		Fireman		James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	172	Obester		Mike				James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	172	Meyers		Clinton		Wheelsman	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	172	Moesinger	Clarence	Watchman	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	172	Roberts		David		Oiler		James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	172	Wisniewski	Leonard		Fireman		James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	173	Spragge		Alfred				James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	173	Tayra		Wilbert		Watchman	James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	173	Roberts 	Don		Porter		James H. Reed	Steamer		1944
SAGL	173	Buckland	Melvin		Deckmate	Ashcroft	Steamer		1944
SAGL	173	Spragge		Alfred		Chief Engineer	John Sherwin	Steamer		1944
SAGL	173	Spragge		Alfred		Chief Engineer	Carle C. Conway	Steamer		1944
SAGL	173	Buckland	Melvin		2nd Mate	Ashcroft	Steamer		1944
SAGL	173	Buckland	Melvin		Capt		Black Bay	Steamer		1944
SAGL	179	Ziem		William		Capt		Mineral State	Schooner	1902
SAGL	181	Hazelwood	George		Mate		Mineral State	Schooner	1902
SAGL	181	Doar		Fred		Seaman		Mineral State	Schooner	1902
SAGL	181	Lecuyer		Fred		Cook		Mineral State	Schooner	1902
SAGL	181	Walther		Lawrence	Seaman		Mineral State	Schooner	1902
SAGL	181	Henderickson	William		Seaman		Mineral State	Schooner	1902
SAGL	188	Berry		William		Coxswain			Life Boat	1902
SAGL	188	Moore		J. Reginald	Coxswain			Life Boat	1902
SAGL	188	Brown		Alex		Capt		Gordon Brown	Tug		1902
SAGL	188	Hough		William		Stroke Oarsman			Life Boat	1902
SAGL	188	Cherry		Henry		Seaman				Life Boat	1902
SAGL	188	Eveland		Frank		Seaman				Life Boat	1902
SAGL	188	Taylor		Alonzo		Seaman				Life Boat	1902
SAGL	188	Pollack		Fred		Seaman				Life Boat	1902
SAGL	188	Hough		Thomas		Seaman				Life Boat	1902
SAGL	195	Huff		J. G.		Capt		Jersey City	Propeller	1855
SAGL	197	Monroe		W. T.		Capt		Jersey City	Propeller	1860
SAGL	202	Derby		Albert H.	Clerk		Jersey City	Propeller	1860
SAGL	202	Manchester			1st Engineer	Jersey City	Propeller	1860
SAGL	202	Cummings			2nd Engineer	Jersey City	Propeller	1860
SAGL	208	McLeod		Robert		Capt		Marquette & Bessimer/CarFerry	1909
SAGL	208	McLeod		John		Mate		Marquette & Bessimer/Car Ferry	1909
SAGL	209	McLeod		Hugh Donald	Capt		John Ericsson/Whaleback Steamer	1914
SAGL	210	McLeod		Hugh Donald	Capt		D. G. Kerr/Whaleback Steamer	1941
SAGL	212	Rathburn	A. J.	 	Capt		Yosemite	Steamer		1931
SAGL	212	Rathburn	A. J.		Wheelsman	Cadilac				1931
SAGL	212	Rathburn	A. J.		Wheelsman	Pontiac				1931
SAGL	212	Rathburn	A. J.		Watchman	J. H. Sheadle			1931
SAGL	212	Rathburn	A. J.		2nd Mate	Cadilac				1931
SAGL	212	Rathburn	A. J.		2nd Mate	J. H. Sheadle			1931
SAGL	212	Rathburn	A. J.		1st Mate	Pam Schneider			1931
SAGL	212	Rathburn	A. J.		Capt		Colonel				1931
SAGL	212	Rathburn	A. J.		Capt		Yosemite			1931
SAGL	212	Rathburn	A. J.		1st Mate	Pontiac				1931
SAGL	212	Rathburn	A. J.		Capt 		Marquette			1931
SAGL	212	Rathburn	A. J.		Capt		J. H. Sheadle			1931
SAGL	212	Rathburn	A. J.		1st Mate	Peter White			1931
SAGL	212	Rathburn	A. J.		1st Mate	Ishpeming			1931
SAGL	214	Bissel		Roy		Deckhand	Rhoda Eily			1931
SAGL	218	Dorrington	John		Capt		Maria Martin	Schooner	1906
SAGL	221	Trotter		Fred 		Capt		Aldrich		Tug		1906
SAGL	221	Trotter		Fred		Capt		Mills		Wrecking Vessel	1906
SAGL	223	Doner		George		Capt		O. M. McFarland	Steamer		1947
SAGL	225	Beggs		Dave		Capt		Aztec		Steamer		1900
SAGL	231	Bertrand	Frank		Capt		Alexander Nimick/Steamer	1907
SAGL	232	Randall		John		Capt		Alexander Nimick/Steamer	1907
SAGL		Smith		Charles		Deckhand	Cuyler Adams	Steamer		1926

Onsite File Index