Munising Shipwrecks - Index of Names and Ships
This page donated for use by GLS-Downward Bound MIGenWeb site. 
Copyright  Indexed & compiled by Angie Wesch 
Copying of the files within by non-commercial individuals and libraries 
is encouraged.  This message must appear on all copied files. Commercial 
copying and use on any other website or published media must have permission.
"Munising shipwrecks." by Frederick Stonehouse. AuTrain, MI: Avery Color Studios, 1983 Copyright.

Permission received by Frederick Stonehouse exclusively for "Downward Bound" archives. 



This index is divided into two sections: name and ship. 



NAME				DOES WHAT?	SHIP/LIGHTHOUSE		PAGE

American Fur Trading Co		owner 		John Jacob Astor	1

American Steamship Co		owner		Zenith City		48

American Steel Barge Co		builder		Whaleback barge #133	47

Bay Furnace Co			dock owner	Eveline Bates		1, 17

Beedon				keeper		Au Sable Light		3

Bennett				Captain		Mayes			25

Blodgett			owner		Brightle, Mary Woolson	39

Bret, Joe			fisherman	Algobay			5

Brey, Henry			fisherman	Algobay			5

Brown, Harvey			owner		Smith Moore		28

Brown, Robert 			Captain		Swallow			11

Buffe				keeper		Au Sable Light		46

Burke, John			Second Mate	H B Smith		52

Centennial Mining Co.		owned load	Commodore		38

Chicago Shipbuilding Co		builder		Zenith City		48

Chilson, Charles		fisherman				60

Chilson, Robert			fisherman				60

Clark, William			passenger	sailboat disaster	15

Cleary, "Cap"			keeper		Marquette LS Station	39, 40, 41, 50

Cleveland Cliff Iron Comapny	owner		Wood Island, Grand Island  54, 55

Cleveland Sawmill & Lumber Co	owned load	Michael Groh		38

Clifford, J H			Captain		Globe			15

Coolahan			First Engineer	Superior		14

Daniels				Captain		Criss Grover		38

Daniels				examiner	Elma			37

Davis				First Mate	Superior		12

Denis, Louis			xxxx		Sieur de la Ronde	1

Dennis, Joseph W		passenger	Superior		12

Detroit Ship Building Co	builder		Kiowa			60	

Detroit, Munising & Marquette 	owner		Starlight		20

	Railroad	

Doty, Marcus A			owner		Wood Island		55

Durocher Towing and Wrecking Co	owner		General			57

Dykes, E H			owner		Eveline Bates		17

E W Oglebay			owner		DeTour			57

Endrees, Ora			Captain		Audacity		49

English, Mark			owner		Union			19

Ennis				Captain		James Pickands		29

European House			hotel owned by Captain Smith Moore	29

Everett				Captain		Mary Jarecki		21

Everett				Captain		Dudley			26

Fleming, Andrew P		cook		Oriole			15-16

Foster, A J			passenger	Superior		12

Fox				Captain		Choctaw			50

Fox, Miles			owner		George			31

Galvin, M J			Captain		Republic		26

Gigandet, Gus			keeper		Au Sable Light		3

Gilchrist Transportation Co	owner		Frank W Hart, Sitka,	44, 46, 62

						  Manhattan

Gillett, John H			captain		Gillett	38

Globe Iron Works		builder		Smith Moore		28

Great Lakes Towing Co		owner		Illinois		54, 55

Great Lakes Transit Co		owner		J E Gorman		57

Groh, Michael			Captain		Michael Groh		38

Hansen, A C 			Marine 		Gales Staples		54

				  Insurance Agent

Hawgoods			owner		H B Smith		50, 52

Hendrie, Mr.			railroad employee Starlight	21

Hones Lumber Co			owner		Lizzie A Law		43

Johnson, Dan			found wreckage	Henry B Smith		50-51

Johnson, F G			Captain 	Sitka			46

Johnson, George M		crewman		Elma			36

Johnson, John M			Captain		Herman H Hettler	55

Jones, Hiriam J			Captain		Superior		12, 14

Keith, John			Captain		Keewatin		28

Kidd, Joseph			Captain		wreckers		41

Kronk, Arthur			mate		Kiowa			59, 60

Lamphere			Captain		White Fish		11

Larmo, Elmo			Captain		Starlight		21

Lehman, Burt			passenger	Roamer			65

Lloyds of London		company		Mary Jarecki		21

Lupowski			Captain		Roamer			65

McAdams, Daniel			Captain		Oriole			15

McLeod				Captain		Plover			16

McLeod				Captain					24

McPherson			Captain		Richard Morewood	27

Merritt, Chapman & Scott	wrecking firm				62

Millard				Captain		A Folsom		37

Minter, Stephen			passenger	Superior		12

Moore, Robert			Captain		Merchant		11

Moore, Smith			Captain		Smith Moore, H B Tuttle,29

						  James Picakands	

Morrison			Captain		Smith Moore		29

Morrison, Everett		Captain		Roamer			65

Murphy				Captain		Frontanec		50

Murphy, Thomas F		builder		Alta			46

Nazar, Alexander		Capt 		Algobay			5

New York Daily Times		company		Superior		12

Northwest Fur Comapny		owner		Otter			66

Oldham, J R			marine architect			52

Owen				Captain		H B Smith		50, 51, 52, 53

Parker, William			Captain		C H Johnson		24

Pasguinelli, Eugene		Coast Guard - Munising Station		62

Pecord				Captain		J W Ward		39

Pickands Co			owner load	George			30

Pitezel, John Rev.		passenger	John Jacob Astor	11

Pittsburg Steamship Co		owner		John Smeaton, Whaleback 41, 47

						  barge #133

Powell				homeowner	Superior		12

Powell & Mitchell		owner		Ward			44

Powell, William			fisherman	Henry B Smith		51

Prior, George			keeper		Elma			35

Quin, John			diver		Smith Moore		29

Racine Boat Co			builder		Wood Island		55

Reid, James			Captain Salvor				41

Reid, Tom			Captain Salvor				41, 46

Richardson			Captain		Cullligan		48

Roberts, C C			Captain		George			30-31

Roen Towing Co			owner		Sparta			62

Ryder				Captain		General Taylor		14, 15, 16

Sang, David			diver		Chenango		20

Scholtes, Alger (Dr.)		County coroner				60

Schoolcraft or Munising 	company					1

	Furnace Co

Sissons				passenger	Superior		12, 14

Snyder, Gordon			fisherman	Algobay			5

South Shore Railroad		help relief efforts for John Smeaton	40

Stanard, Benjamin		Captain		John Jacob Astor	1

Stanard, Charles		Captain		John Jacob Astor	1

Standard Transit Co		owner		James B Colgate		47

Steenoff, Angus			Captain		Wood Island		54

Strong Transportation Co	owner		Eliza H Strong		39

Sullivan, Dennis		Captain	Wrecking Master of Commercial 	29

				  Union Insurance Company

Thurston			Captain		Elma			36

Trinter, H J			Captain		Sophia Minch		26

Truedell			keeper		Au Sable Light		45

Truesdell,Ben			Captain		South Shore		49, 53-54

U S Steel			owner		Smeaton			41	

Ward, E B			owner		Marquette		19

Weeks				Captain 	Commodore		46

Wenonah Transportation Co	owner		Herman H Hettler	56

Westenberg, Mike		crewman		Kiowa			60

White				Captain		Smith Moore		29

Williams, C C			passenger	sailboat disaster	15

Williams, Saphronia		passenger	sailboat disaster	15

Yack, Rudolf			crewman		Elma			36

Young, Alex T			Captain		Kiowa			59



*****************************************************************



SHIP			TYPE			PAGE

A A Parker		wooden ship		44

A C Adams		tug			27

A Folsom		steamer			37

A T Bliss		schooner		31

Algobay			Canadian ore carrier	4, 67

Algoquin		ship			1

Alice L			fish tug		66

Alleghany		barge			50

Alta			schooner-barge		46

Alva Bradley		schooner		40

American Republic	bark			66

Annie Coleman		schooner		66

Antellope		ship			2

Audacity		power lifeboat		49

Augusta			schooner		14

Avery			tug			31

Backus			propeller		16

Bahama			schooner		19

Barralton		tug			58

Boscobel		tug			41

Boynton			tug			35

Brightle		schooner-barge		39

Burmuda			schooner		18

C E Benham		tug			31

C G King		schooner-barge		24

C H Johnson		schooner-barge		24

Caledonia		aka Gales Staples	54

Carlotta		gas screw		66

Catigee			wooden steamer		66

Centurian		steamer			38

Charles H Bradley	wooden steamer		39

Charles J Kershaw	steamer			34

Chenango		schooner-barge		19

Chester A Congdon	steamer			2

Chester B Jones		schooner-barge		34, 35

Chippewa		ship			1

Choctaw			steamer			50, 52

Commodore		schooner-barge		34, 35, 38-39

Connelly Brothers	schooner-barge		39

Craig			wooden ship		44

Crescent City		steel steamer		41-42

Criss Grover		schooner		38

Cruiser			small yacht		30

Cullligan		wooden steamer		48-49

David Wallace		ship			40

Denmark			steamer			50, 52

DeTour			lighter			57

Dot			tug			21

Dreadnaught		schooner		18, 24

Dudley			tug			18, 26

E A Mayes		schooner-barge		25

E B Palmer		aka Richard Morewood	28

Eclipse			schooner		66

Edwards McWilliams	barge			66

Eliza H Strong		wooden steamer		24, 38, 39

Elma			schooner-barge		4, 31, 34-37

Empire State		propeller		30

Escanaba		steamer			66

Eveline Bates		schooner		17

F Morrill		schooner		19

F W Gillett		tug			28-30

Favorite		tug			4, 62

fish boat		fish boat		66

Florence		ship			1

Forster			schooner-barge		25

Frank Peavy		steamer			40

Frank W Hart		freighter		62

Frontenac		steamer			50

Fur Trader		different ship		1

Fur Trader		sloop			1

G W Scott		schooner		66

Gales Staples		wooden steamer		53-54

General			tug			41, 57

General Sigel		schooner		66

General Taylor		ship			14

George			schooner		30-31

George M Cox		passenger steamer	60

George Sherman		schooner		66

George W Holt		schooner		66

Georgian		freighter		61

Gillett			tug			38

Glasgow			steam barge		26

Globe			Brig			15

Granada			schooner		18, 23, 24

Grand Island		tug			54-55

Green			steamer			66

H B Tuttle		steam barge		29

Harvard			steamer			40

Henry B Smith		steel freighter		2, 50-53

Herman H Hettler	wooden steamer		55-56

Hickler			tug			39

Hunter			coastal steamer		45

Illinois		crack steamer		15, 16

Illinois		tug			54

Independence		propeller		1

India			propleller		30

Invincible		ship			1

Iosco			steamer			53

Ira Chaffee		steamer			19

Isaac M Scott		steamer			52

Isle Royale		ship			2

J E Gorman		steel freighter		56-57

J H Gillett		tug			27

J K White		coastal steamer		19, 20

J W Ward		tug			39, 44

James B Colgate		whaleback steamer & barge  47

James Pickands		steam barge		28-29

Jay C Morse		tug			17, 19-20

Jim Hays		tug			21

John B Cowle		steamer			2

John B Trevor		steamer			2

John Jacob Astor	schooner		1, 11

John L Crane		barge			56

John Smeaton		steel barge		4, 40-41, 46

Jospehine Addison	tug			60

Kate Moffatt		tug			18

Kate Williams		tug			21

Keewatin		schooner		28

Kent			schooner-barge		34

Kiowa			steel freighter		59-60

L C Waldo		ship			50

L H E			small sailboat		66

Lady Elgin		ship			2, 14

Lake Frugality		barge			58

Laura			tug			39

Leafield		steel freighter		50

Lizzie A Law		schooner		43

Lynn			aka Whaleback barge #130   42

M M Drake		steamer			29

Madeline		ship			1

Manhattan		wooden freighter	4, 43, 44-45

Manistee		steamer			24, 25

Maritana		steel steamer		46

Marquette		wooden ship		19, 44

Mary B Mitchell		schooner-barge		37, 38

Mary Jarecki		steam barge		21-22

Mary McLachlan		barge			50

Mary Merritt		schooner		21

Mary Woolson		schooner-barge		39

Marymaid		fishing craft		66

Merchant		schooner-brig		1, 11-12

Michael Groh		steamer-barge		38

Mockingbird		tug			31

Moonlight		schooner-barge		2, 34, 44

Mueller			steamer			39

Music			tug			25

Myer			steamer			46

Mystic			schooner		66

Mystic			tug			21	

Napoleon		ship			1

Nelson			schooner-barge		25, 37-38

Niagara			tug			26

North Light disaster	small sailboat		15

Ocean			ship			1

Ogla			schooner-barge		46

Olive Jeanette		schooner-barge		53

Oneida Chief		schooner		17

Onoko			iron hulled steamer	2

Oriole			schooner		15, 28, 29, 30

Ossippi			Coast Guard cutter	62

Otter			sail vessel		66

P H Birkhead		steamer			34, 35, 36

Paul			schooner		34

Pelican			schooner		66

Petrel			tug			39

Plover			schooner		16

Portage			wooden steamer		46

Preble			tug			55

Quin, John		diver			29

R J Hackett		steam bulk freighter	2

Recovery		ship			1

Reliance		lighter			54

Reliance		tug			31

Republic		schooner-barge		26

Richard Morewood	schooner		27-28

Riches			schooner-barge		25

Roamer			trolling boat		65

Robert L Fulton		steamer			41

Robert Wallace		ship			40

Rotarian		ex-cruiser steamer	66

Rush			Coast Guard cutter	62

S T Crapo		steamer			2

Sagamore		whaleback barge		47

Sam Ward		steamer			12

Samson			tug			24

Sang, David		diver			20

Saxonia			steamer			51

Schenck			tug			39, 41

Seabird			ship			16

Sinoloa			steamer			624, 62

Siskowit		ship			1

Sitka			steamer			45-46

Smith Moore		wooden steamer barge	28

Sophia Minch		schooner		26

South Shore		coastal steamer		3, 49

Southwest		schooner		66

Sparta			steel steamer		4, 62-64

Spokane			steel steamer		2

Starlight		sail yacht		20-21

Stewart J Cort		steamer			2

Sunbeam			ship			2

Superior 		sidewheeler steamer	12-14, 68

Swallow 		schooner		1, 11

Swan			wooden ship		44

T Morrill		schooner		19

Turret Chief		freighter		50

Uncle Tom		ship			1

Union			propellor		19

Volunteer		schooner		66

W B Castle		tug			38

Wabash			schooner-barge		24

Walluda			steamer			34

Westover		steamer			31

Whaleback barge #130	barge			41-42

Whaleback barge #133	barge			47

White Fish		ship			1

William Brewster	ship			1

William R Roensch	steamer			2

Winslow			tug			21

Wood Island		gas tug			54-55

Wyoming			steamer			53

Zenith City		steel steamer		48

Zillah			steamer			3

Online Files Index