*****Copying of the files within by non-commercial individuals and libraries is encouraged. This message must appear on all copied files. Commercial copying must have permission.*****

"Lake Superior's "shipwreck coast" : a survey of maritime accidents from Whitefish Bay's Point Iroquois to Grand Marais, Michigan ," by Frederick Stonehouse. AuTrain, MI: Avery Color Studios, 1985 Copyright.
Permission received by Frederick Stonehouse exclusively for "Downward Bound" archives.

Indexed & compiled by Angie Wesch awesch@kode.net

This index is divided into three sections: name, organization and ship.


NAME			DOES WHAT?	SHIP/LIGHTHOUSE		PAGE

American Ship Building 	OWNER		J C Gilchrist		114

  Company	

American Steamship Co	owner		Cyprus, Panther		131, 163

American Steel Barge Co	builder		Sagamore, Barge no. 129	91, 101

American Transportation owner		Alexander Nimick	126

  Company	

Anderson, John O	keeper		Chicago Lighthouse 	168, 169, 170, 171, 172, 231, 250

Ashman, Mr. 		keeper 		Whitefish Pt Lighthouse 25

Bailey Brothers		builder		Marvin			162

Baraga, Bishop 		passenger	Manhattan		24

Beardsley		Capt. 		W W Arnold		25

Bellrichard, Kent	diver		Vienna			69

Bernier			Capt.		Vermilion Pt 		84

					Life-Saving Station

Bertrand, Frank		capt 		Alexander Nimick	126

Bishop of Moosonee	passenger	Manitoba		35

Blodgett, O W		owner		Miztec			173, 183, 189

Bradley, M A		builder		M C Griswold		29

Brosco, Jack		diver		Sagamore		91

Brown, Harvey		owner		C J Sheffield		57

Buffalo & Cleveland  	owner		Pacific			55

    Transportation Company 

Canadian Government 	owner		Lambton			185

    Company	

Canadian Pacific RR	owner		Alberta			42, 86

Chamberlain, Frank B	Capt		J H Brown		137

Chapin, George W 	owner 		Comet			35

Chartier, Moses		keeper 		Two-hearted River 	248-9

					Station				  

Chicago Ship Building 	builder		Aurania			142

    Company	

Cleary, Henry J				Deer Park & Marquette	231, 250

Cleveland Iron Mining   owner		Osborne			42

Cleveland Ship Building builder		Western Reserve, 	64, 66, 100, 190

    Company				Scranton, Huronton

Cleveland Transportion 	owner		Vienna			68

    Company	

Cleveland, George F 	owner		Osborne			42

Cleveland, Grover	US President 	xxxxxxx			258

Columbia Transportation owner		Edmund Fitzgerald	208

  Division of Oglebay Norton

Corrigan, James		owner		M M Drake, Michigan	94

Cook & Wilson		owner		Pacific			55

Cousteau		diver		Edmund Fitzgerald	208

Crisp, Christopher	keeper 		Crisp Point Station	242

Cuyahoga Steam Furnace	owner		Comet			35

    Company	

Davidson, James		builder		Atlanta, Nirvana	60, 121, 126, 163

					Alexander Nimick, Panther 	

Detroit & Lake Superior owner		B L Webb		19

    Company	

Detroit Dry Dock Co	builder		Admiral			99

Dixon, Rev. 		passenger	Manitoba		35

  (Methodist minister from Sarnia)

Doxford, W & Son	builder		Turret Crown		123

Dugot, Francis		Capt		Comet			32-3

F W Wheeler Co		builder		William Sauber		112

Fader, F E		Capt		Arbutus			184

Farnquist, Tom 		diver		Eureka, Vienna, Myron	47, 69, 177, 180

					Superior City

Frahm, Capt.		keeper		Deer Park Station 	70

Gilchrist Transporation owner		A A Parker, W S 	108, 109, 116, 126, 135

  Company				Crosthwaite, Alexander Nimick, Neshoto

Globe Iron Works	owner		Mariposa		112

Great Lakes Engineering company		R W England, John 	119, 152, 208

  Works					Mitchell, Edmund Fitzgerald

Great Lakes 		owner		Major			157

  Transportation Co	

Gross, A C		Cheif Bosunmate	Grand Marais Station	198

Hanna, W M 		owner 		Comet			35

Harbottle, H G 		Capt 		George Stephenson	130

Hart's Steamship line 	owner		Harriet A. Hart		118

  of Green Bay

Hawgood & Avery of 	owner		Servia			87

  Cleveland	

Hayes, Rutherford B	US President	xxxxxxx			228

Hebard Lumber		owner		Peterson		162

Hemmeth, Joseph		Chief engineer	Runnels			171

Hines Lumber Co		owner		Galatea, Nirvana, 	120

					L L Barth

Holland, Nelson C	builder		Charles Hebard		105

Holmes			Capt		Adella Shores		148

Houghton, W C		owner		W T Chappell		102

Hudson's Bay Co		company		xxxxxxxx		16

Huron Barge Co		owner		Sagamore		91

Hyck, F B 		Capt		Cyrus			129

Jenken, J H		builder		Miztec			183

Jenkins, J		builder		B L Webb		19

Jenkins, S		builder		B L Webb		19

Jenks Ship Building Co	builder		H B Runnels		173

Johnson, A		builder		Peterson		163

Joiner, E C		capt.		died on Sagamore	91

Jones, G W		builder		Marsh			82

Jones, J W 		builder		William B Ogden		37

Jones, James M		builder 	Chandler		71

Keating, Joseph M.	builder		Indiana			20

Kimball, Sumner I	head 		Revenue Marine Bureau	227, 228

Kristofferson, A C	surfman		H B Runnels		167, 168, 169, 171, 172

Lackawanna Steamship Co	owner		Cyprus			131

Lake Michigan & Lake 	owner		Jay Gould		115

  Superior Transportation Company

Lake Shore Engineering 	owner		xxxxxx			235

  Company

Langell, Simon		bilder		Chauncey Hurlbert	133

Larson 			Capt		Lydia			197

Lawrence		capt		H P Lawrence		176

Lester, D		builder		Curtis			162

Lester, David		builder		V H Ketchum		119

Liedke, Paul		boatswain	Lydia			198

Lightfoot, Gordon	singer		Edmund Fitzgerald	208

Livingston, Andrew	capt		Lambton			196

Loomis, R		builder		Alleghany		155

Lorain Yard of 		builder		Superior City		180

  Cleveland 

MacRae			Capt		Adriatic		174, 176

Manx Transportation Co	owner		Adella Shores		146

Marine City Transit Co	owner		Miztec			183

Marky			Capt		Perew			61

Massey Steamship Co	owner		Panther			163

Mathews Steamship Co	owner		Huronton, Lambton	189, 190, 197

McCormick, Robert	diver		Sagamore		91

McCormick, T H Capt	keeper		Two-Hearted River Beach 81

					patrol	

McKay, John		Capt		Manhattan		24

Merryman, J H		Capt		Revenue Marine		227, 229

Millen			Capt		Daniel J Morrell	147

Minch, P		owner 		Minch			72

Minch, Peter (Capt)	owner		Western Reserve		64, 66

Mitchell Transportation owner		Nelson			89

  Company	

Morely & Hill 		owner		Osborne, Morely		42, 44

Morgan, Quinton		keeper		Deer Park Station	243-4

Morse, W E		Capt		Wm F Sauber		110

Myers, Albert 		Capt. 		Western Reserve		64	

Neal, Walter R 		Capt		Myron			174, 176, 177, 183

Neff			owner		Adella Shores		146

New York Central RR	owner		Comet			35

Nicholas, I W		builder		Charles P Minch		72

Northwest Co		owner		xxxxxxx			16

Northwestern Mutual 	owner		Edmund Fitzgerald	208

  Life Insurace Co	

Ocha, Albert		keeper		Two-Hearted River &	231

					Portage	Stations

Ocha, Albert Mrs. 	deceased wife of Albert Ocha 		249

O'Connor, G R		Capt 		CG sub chaser 438	167, 168, 172

O'Hagen, Hugh		Capt		Runnels			171

Orient Transportation 	owner		Vienna			68

 Company

Peck & Masters		builders	Comet, Pacific		35, 55

Perew, Fred		owner 		Indiana			20

Petz, Charles		Second mate	Cyrus			130

Pickands, Mather Fleet	owner		R W England, Samual 	62, 119

					Mather

Pitezel, John H		passenger	Manhattan		18

  Methodist minister	

Pittsburg Steamship Co	owner		Superior City		180

Port Clinton 		owner		Montgomery		97

  Transporation Company

Pringle, Robert C.	Capt		Aurania			140, 141

Quayle & Martin		builder		Frank Perew, Vienna	61, 68

Quayle, Thomas & Son	builder		A A Parker, Kasota,	108, 135

					Neshoto

Race, Dick		diver		Vienna			69

Raines Brothers & 	builders	St maries		47

  Lambert	

Randall, John		capt		Alexander Nimick	124, 126

Reid Wrecking Co	company		Bennington		132

Reid, Tom		wrecker		Lambton			196

Richmond, Dean		owner		Comet			35

Rogers			Capt		Cowle			144

Scott, James 		Capt		Neshoto			134

Seaman, W H		Chief Engineer	Western Reserve		64

Seither Transit Co	owner		V H Ketchum		119

Shores Lumber Co	owner		Adella Shores		145, 146

Shores Mill		owner		Adella Shores		145

Shores, Adella		owner		Adella Shores		145

Shores, Bessie		owner		Adella Shores		145

Shumbarger, Gary	diver		Eureka, Superior City	47, 180

Small, R M		keeper		Crisp Pt Station	80-1, 82

Smith, Bob 		diver		Samuel Mather		63

Somerville, William 	Capt 		Marsh			80, 82

Soo Line Railroad	owner		Huronton		190

Steamship Inspection 	company		Alexander Nimick, Myron	126, 177

  Service	

Steele, John 		diver		Indiana, Aurania, 	22, 142, 177, 180

					Myron, Superior City	

Stewart, Harry		wheelman	Western Reserve		65, 66

Strong, H		owner		Satellite		39

Symes			capt.		Manitoba		34

Taylor & Jewett		owner		Jay Gould		115

Toledo & Saginaw 	owner		V H Ketchum		119

  Transportation Co	

Trempe, L P		owner		St Maries		47

Truedell, Benjamin	Keeper		Grand Marais Light	159, 168, 172, 231, 247

Union Dry Dock Co.	builder		M M Drake		93

Union Steamboat Line	owner		Jay Gould		115

US Steamboat Inspection company		John B. Cowle		144

  Service	

Ward, E B 		owner		Saturn, Jupiter		29

Wheeler, F W		builder		Eber Ward, Servia, Wm	83, 87, 112, 121, 191

					Sauber, Galatea	

White			capt		Barlow			141

Wilson, T 		owner		Perew			61

Wilson, Thoma		owner 		Missoula		77

Winslow			owner		Plover			27

Wolf & Davidson		builder		Joseph Paige, Saveland	85, 110



********************************************************



NAME					PAGE

Army Corps of Engineers			22

Army Signal Corp			237

Beebe-McLellan surfboat			235

Bureau of Lighthouses			257

Coast Guard				199, 205

Coast Guard Auxiliary			247

Coast Guard Headquarters		198

Coast Guard Rescue & Coordination Ctr	205		

Coston Signal				1, 239

CURV III 				205, 206

Erickson screw propeller		21, 22

GLSHS					42, 47, 63, 94, 177, 180

keepers					231, 240

Lake Huron storm			149, 150

Lighthouse Board			257

Lloyd's					27

Mesabi Ore				127

Montreal canoe				16

National Trust on Historic Preservation	22

National Traffic and Safety Board	208

Navy anti-sub aircraft			205

Oddyssey Foundation			42, 183

Pendleton Civil Service Act		258

Revenue Cutter Service			226, 227, 228

Revenue Marine Bureau			227

Secreatary of Treasury			226-7, 257

Smithsonian Institution			22

Spanish-American War			237

State of MI				22

Steamboat Inspectors			153

surfman					229, 231, 232, 234

Toronto Globe				33

U. S. Corps of Engineers		22

US Civil Service Commission		229

US Coast Guard				22, 228

US Life-Saving Service			227

US Lighthouse Service			258

US Marine Hospital Service		230

US Navy					22

Went Missing(book)			148, 186

World War I				189



*********************************************



SHIP NAME		TYPE			PAGE

A A Augustus		steel steamer		222

A A Parker		wooden steamer		106-9

A C Adams		tug			54-6, 57

A C Keating		schooner-barge		89-90

A D Thomason		whaleback steamer   	217			  

A E R Schneider		steel steamer		223

A E Stewart		steel steamer		220

A Folsom		steamer			87

A H Stuart		steamer			224

A J Smith		tug			43

A M Byers		steel steamer		127

Aberdeem		schooner-barge		216

Addison			tug			197

Adella Shores		wooden steamer		145-8, 186

Admiral			steamer			99

Adriatic		steel steamer		131, 174

Advance			steamer			215

Alberta 		steel passenger steamer	41, 42, 86, 87			  

Alexander Holley	whaleback barge		220

Alexander Nimick	wooden steamer		124-7

Algoquin		steamer			138

Alice L			gas fish vessel		224

Allegheny		schooner-barge		154-5

Aloha J A Francomb	schooner-barge		104

Alta Doc		ship			194

Amaranth		lighthouse tender	116			  

Amasa			steel steamer		223

America			ship			37

Annie M Peterson	schooner-barge		97-8, 158-62, 212

Arabian			wooden steamer		90

Araxas			steam barge		214

Arbutus			tug			183-4

Argonaut		steamer			86, 87, 214

Argus			steel steamer		222

Arthur B Homer		steel freighter		208

Arthur E Newbold	steamer			223

Arthur M Anderson	ship			201, 202, 205, 206

Artic			steamer			55

Athenian		schooner		31-2

Atlanta			schooner-barge		59-60

Atlantic		steamer			55

Audacity		power lifeboat		159, 248

Aurania			steel steamer		139-42

Australasia		steamer			48

Avafors 		saltwater vessel	202			  

Avon			wooden steamer		218

Aztec			steamer			183

B B Buckout		schooner-barge		219

B L Webb		wooden propeller	18			  

B Lyman			steamer			222

Baltimore		steamer			210

Barge N. 129		whaleback barge		100-1

Batchawanna		wooden steamer		123-4

Bayfield		buoy tender		22

Belguim			steamer			222

Bennington		barge			132

Betha Endress		tug			215

Brazil			steam pkg freighter	62			  

Brockway		tug			216

Buffalo			schooner-barge		109

Byron Whitaker		wooden steamer		78-9

C F Bielman		wooden steamer		112

C F Curtis		wooden steamer		158-62

C F Sheffield		steel freighter		57

Caldera			steel steamer		220

Calumet			steel steamer		131

Cambria			schooner		20

Captain Thomas Wilson	steel steamer		221

captains		aka keepers		231, 232, 238

Carrington		schooner		217

Cascade			schooner		211

Centurion		steamer			216

Cetus			freighter		189

Chalres H Bradley	steamer			222

Charlemagne Tower Jr	steam barge		215

Charles C Griswold	aka W C Griswold	29

Charles Hebard		wooden steamer		104-5

Charles J Kershaw	steamer			142

Charles Kershaw		wooden steamer		73-4

Charles P Minch		schooner		73

Charles R Van Hise	steamer			219

Charles s Hebard	steel steamer		224

Charles Weston		steel steamer		150

Charlie			schooner		212

Chauncey Hurlburt	wooden steamer		132-3

Chester A Congdon	steel steamer		165-6

China			steamer			215

Choctaw			steamer			221

City of Bangor		steel steamer		219

City of Fremont		propeller		212

City of Green Bay	steamer			79

City of Marquette	ship			48

City of New York	wooden propeller	37-8			  

City of Rome		Steamer			62

City of Venice		steamer			83

Clara Belle		steamer			216

Clarence A Black	steamer			221

Cleveland		steamer			210

Clint			schooner-barge		132

Coast Guard sub chaser no. 438			167, 169	

Col. Ellsworth		schooner-barge		216

Coleman			derrick barge		22

Comet			wooden propeller	32-6			  

Company			barge			217

Concord			brig			210

Consitution		freighter		211

Constitution		barge			146

Cook			CG cutter		182

Crescent City		Steel steamer		93

Crystall Jewell		Brit. freighter		225

Cumberland		steamer			216

Curry			steamer			126

Cyrus			steel steamer		127-31

D Ballentine		steamer			215

D M Clemson		steel steamer		136-9, 186

D M Philbin		steamer			222

D P Dobbins		schooner-barge		75

Daniel J Morrell	steel steamer		149-50, 221, 224

Delaware		schooner-barge		68, 216

Delos W Cooke		steamer			221

Denmark			steel steamer		223

Dot			schooner-barge		40

Dream			yacht			77

E A Shores		wooden steamer		217

E B Hale		steamer			44-5

E J Earling		steamer			223

E L Pierce		steamer			222

E M B A			tug			108

E M Peck		tug			212

E M Peck		wooden steamer		105-6

E R Blake		schooner		210

E W Oglebay		ship			194

E Y Townsend		steel steamer		220

Eber Ward		wooden steamer		82-3

Eddie S			fish tug		199

Edmund Fitzgerald	steel freighter		201-9

Edward Smith		aka Zillah		191

Edwin E Slick		steel steamer		223

Ethel J			steamer			220

Eureka			schooner-barge		46-7

F R Hazard		steamer			222

F Siegel		schooner		211

Fayette Brown		schooner-barge		45

Fearless		schooner		211

Francis L Robbins	steamer			222

Frank D Ewen		ship			86, 87

Frank H Goodyear	steamer			143

Frank J Heckler		steel steamer		220

Frank Perew		schooner-barge		60-1

Frank W Wheeler		schooner-barge		43-4

Fred G Hartwell		steel steamer		156, 224

Frontenac		steel steamer		136, 224

G A Tomlinson		steel steamer		222

G D Warmington		schooner-barge		104

G J Grammer		steel steamer		224

Galatea			schooner-barge		120-1

General Taylor		propeller		210

Geneva			steamer			68

George B Leonard	steel steamer		219

George G Barnum		steel steamer		165-6

George G Hadley		wooden steamer		215

George H Corliss	schooner-barge		217

George L Colwell	wooden steamer		75

George Stephenson	steamer			130, 219

George W Davis 		schooner-barge		41

Gettysburg		lumber hooker		109

Gladiator		tugboat			43

Glanafton		aka Lambton		197

Glenlyon		ship			196

Gloriana		yacht			220

Grace			steamer			213

Grand Traverse 		aka Morley		44

Granville A Richardson	steel steamer		222

Grey Eagle		schooner		24-5

Grey Oak		ship			63

Griffin			steamer			217

H B Runnels		wooden steamer		166-73, 217

H B Tuttle		steam barge		215

H P Lawrence		steel steamer		176

H P McIntosh		ship			176, 177

H W Sibley		steamer			217

Hancock			tug			215

Harriet A Hart		schooner-barge		117-8

Harry Coulby		steel steamer		222

Harry W Hosford		steel steamer		225

Harvest Home		schooner		211

Harvey Colby		steamer			200

Hattie			schooner-barge		216

Havana			steamer			68

Hemlock			steel steamer		131

Henry B Smith		steamer			156

Henry Phipps		steamer			149

Henry Steinbrenner	steel steamer		223

Herman H Hettler	wooden steamer		189, 191

Horace S Wilkinson	steel steamer		223

Hunter			propeller		36

Hunter			steamer			100

Huron			aka Huronton		189

Huron City		steamer			59

Huronton		Canadian steel steamer	189-90

Indiana			propeller		19-23

Invicible		schooner		16-7

Iosco			wooden steamer		112

Iowa			tug			177

Iron City		propeller		210

Isabella		tug			197

Issac M Scott		steel steamer		142, 143, 144

J Duvall		schooner		219

J H Barlow		steamer			141

J H Brown		steamer			137

J J Sullivan		steel steamer		222

J J Turner		steamer			179

J L Crane		wooden barge		190-1

J Leonard Repogle	steel steamer		223

J R Whitling		propeller		214

J Riddle		steamer				219, 220

J T Hutchinson		steel steamer		98, 156

J W Westcott		tug			108, 218

James E Ferris		steel steamer		224

James Gayley		steamer			219

James J Hill		steamer			162

Jarvis Lord		steamer			211

Jay Gould		wooden steamer		115, 214

Johhn Martin		schooner		214

John A Dix		sidewheeler		28, 210

John B Cowle		steel steamer		142-5

John B Welbor		schooner		218

John Dunn Jr		steamer			221

John Hickler		tug			215

John J Barlum		schooner-barge		216

John Kelderhouse	schooner		213

John M Osborne		steam barge		41-2

John McCartney Kennedy	steel steamer		223

John Mitchell		steel steamer		71, 151-3

John Owen		steamer			221, 240

Joseph C Gilchrist	steamer			114

Joseph G Butler, Jr 	steel steamer		219

Joseph Paige		schooner-barge		83-6

Juanita			steamer			118

Julia Larson		schooner		218

Jupiter			schooner-barge		28-9, 229

Kamloops		ship			194

Kasota			aka Parker		108

Kentosa			steel steamer		191

Kiowa			steel steamer		224

Kittie M Forbes 	steam-barge		44

L L Barth		tow steamer		120

L R Doty		wooden steamer		112

Lacrosse		steel steamer		222

Lady Franklin		propeller		210

Lake Superior 		tug			22

Laketon			wooden steamer		50-1

Lambton			lighthouse tender	184-8, 193-7			  

Lamplighter 		schooner		210

Laura Bell		schooner		39-40

Lavaldoc		steel steamer		224

Leland			steamer			95, 96

Livingston		propeller		44

Lottie Wolf		schooner		210

Lupus			steel steamer		223

Lycoming		steamer			220

Lydia			fish tug		197-9

M M Drake		wooden steamer		40, 93-5

Mabel Wilson		schooner		215

Major			wooden steamer		157-8

Manhattan		wooden propeller	17-8, 23-4	

Manitoba		ship			33, 164

Manitou			steamer			220

Marina			steam barge		216

Marion			gas launch		218

Mariposa		wooden steamer		112-14

Mark Hopkins		aka Myron		177

Markey			cabin cruiser		225

Martin Swain		wrecking tug		75

Mary B Mitchell		schooner-barge		87

Mary Merritt		aka Dot			40

Massilion		freighter		211

Mattie C. Bell		schooner-barge		68

Maunaloa		steamer			100

Mears			barge			214

Melbourne		schooner-barge		68, 216

Merton E Farr		steel steamer		223

Michigan		schooner-barge		93-5

Middlesex		barge			146

Missoula		wooden steamer		76-7

Mitchell, John		aka Major		157

Miztec			schooner-barge		174, 177, 181-3, 191

Monarch			steamer			218, 221

Monitor			lighter			217

Monroe C Smith		steel steamer		224

Monterey		schooner-barge		56, 57

Montgomery		schooner-barge		95-7

Monticello 		aka Manhattan		24

Morely			steam barge		41-2

Mount Greene		lumber hooker		154

Mounteagle		steamer			78

Munising		steel steamer		224

Muskalonge Lake 	aka Deer Park		227

Myron			wooden steamer		173-8, 182, 183

Mystic			tug			216

N F Leopold		steamer			221

N K Fairbanks		wooden steamer		60, 72

Nahant			propeller		211

Negaunee		schooner		213, 214

Nellie Torrent		schooner-barge		216

Nelson			schooner-barge		87-9

Neshoto			wooden steamer		134-6

New York		steamer			89

Niagara			schooner-barge		48-50

Nipigon			wooden steamer		68, 216

Nirvana			schooner-barge		120-1

North Star		steel freighter		57

Northern Queen		steel steamer		91

Northern Wave		steel steamer		93

Nottingham		steamer			118

Nucleus			freighter		210

Odanah			steel steamer		131

Olympia			steamer			215

Ontario			propeller		213

Ora Endress		launch			225

Orr			steel steamer		217

P J Ralph		steamer			223

Pacific			propeller		211, 212

Pacific			steam barge		52-4, 58, 214

Paisley			schooner-barge		220

Panther			wooden steamer		162-4

Parker, Robert A	aka Batchawanna		124

Pathfinder		whaleback steamer	91			  	

Pearl			scow			213

Peavy			steamer			141

Peggy			boat			141

Pendill			tug			215

Perry			barge			217

Peshtigo		schooner-barge		181, 182

Phillip Minch		steel steamer		220

Phineas S Marsh		schooner		79-82

Plover			schooner		25-7

Portage			wooden steamer		219

Prentice		steamer			46

Queen City		schooner-barge		215

R J Hackett		schooner-barge		217

R L Agassiz		steel steamer		223

R W England 		steam steeler		119

R V Kaho		US fisheries ship	69, 164	

Ramona			yacht			215

Richard J Carney	steamer			216

Rockaway		fish tug		200

Rocket			propeller		35, 211

Ryan			schooner-barge		63

S H Robbins		steel steamer		224

Sagamore		whaleback barge		91-2

Sallie			gill netter		225

Samson			steamer			217

Samuel Mather		wooden steamer		61-3

Sandusky		schooner		214

Satellite		tug			38-9

Saturn			schooner-barge		27-8, 229

Saveland		schooner-barge		78-9, 109-10, 217

Saxona			steel steamer		219

Scranton		steamer			99-100

Sea Gull		yacht			218

Security		tug			154

Selden E Marvin		schooner-barge		158-62

Servia			wooden steamer		86-7

Sierra			steamer			221

Silver Spray		sidewheeler		36

Simcoe			ship			187

Sir Henry Bessemer	steel freighter		117, 219

Sir William Fairborn	steel steamer		217

Southwest		schooner		210

Sparta			steamer			68, 214

Specular		steamer			215

St Maries		steamer			47-8, 212

St Paul			propeller		211

Standard Oil Barge No. 96  barge		154  

Stanton			steamer			220

Starucca		wooden steamer		50-1

Sumatra			schooner		211

Superior City		steel steamer		178-80, 220

Sylvania		steel freighter		117, 219

Sylvania		steel steamer		219

Tampa			wooden steamer		112

Tempest			steamer			218, 219

Thomas Gawn		schooner-barge		41

Thomas Queyle		schooner		213

Thomas Walters		steel steamer		223

Tionesta		steamer			218

Toltec			steamer			183

Trempe			barge			212

Troy			steamer			219

Turret Crown		steel steamer		122-3

Tuttle, H B		steamer			85

Uganda			wooden steamer		112

Union			propeller		211

V H Ketchum		schooner-barge		118-20

Valcartier		Canadian steamer	186

Vernon			fish tug		200-01

Vienna			wooden steamer		68-70

Vulcan			steel steamer		221

W B Castle		tug			212

W C Franz		steamer			176

W C Griswold		schooner		29-30, 229

W Grant			steel steamer		221

W H Gilcher		steel freighter		66, 67

W O Brown		schooner		30-1, 229

W S Crosthwaite		schooner-barge		115-6

W T Chappell		schooner		102-3

W W Arnold		schooner		24-5

W W Hooloway		steel steamer		225

Wabash			schooner		214

Walluda			steamer			214

Ward Ames		steel steamer		150

Warrington		steamer			210

Waverly			steamer			217

Wawatam			steamer			217

Western Reserve		steel freighter		64-7

Western Star		steamer			116

Westmount		steel steamer		224

Weyburn			steel steamer		224

White Star		schooner		214

Wilhelm			steamer			59

William A Hawgood	steel steamer		220

William A Payne		steel steamer		219

William A Rogers	steel steamer		153-4, 221

William B Ogden		wooden propeller	36-7			  

William B Schiller	steel steamer		191, 223

William F Sauber	wooden steamer		110-12

William H Gratwick	steel steamer		216

William Henry Mack	steel steamer		151

William Nottingham	steel steamer		221

William S Mack		steel steamer		164-5

Willis L King		ship			178, 178, 180

Winslow			steamer			46

Winslow			tug			214

Wisconsin		steamer			218

Yale			steel steamer		111

Yosemite		wooden steamer		63

Zach Chandler		schooner-barge		58, 70-2

Zapotec			schooner-barge		183

Zillah			wooden steamer		181, 192-3