*****Copying of the files within by non-commercial individuals and libraries is encouraged. This message must appear on all copied files. Commercial copying must have permission.*****

"Keweenaw shipwrecks : a survey of maritime accidents from Big Bay Point, west to Ontonagon, with emphasis on the Keweenaw Peninsula ," by Frederick Stonehouse. AuTrain, MI: Avery Color Studios, 1988 Copyright.
Permission received by Frederick Stonehouse exclusively for "Downward Bound" archives.

Indexed & compiled by Angie Wesch awesch@kode.net

This index is divided into two sections: name and ship.




NAME			DOES WHAT?	SHIP/LIGHTHOUSE		PAGE

Adams, James R		owner		Langham			239

Altman family		passenger	Bon Voyage		165

American Fur Co		owner		John Jacob Astor	33

American Ship Building 	owner		Gayley, L C Waldo, 	243, 252, 310

  Company				J P Morgan, Jr.

American Steel Barge 	owner		Whaleback No. 131,	169, 176

  Company				Alexander Holley

Bates, Stephen		builder		Sumbeam			57

Bennett, Ernest		Chief Bosun	Eagle Harbor CG Station	304

Blodgett, O W		owner		Mingoe			296

Booth Fisheries Co	owner		Constitution		201

Bradley, M A 		owner		Southwest		156

Calumet & Hecla Water 	company		Ben Brink		129

  Works	

Canada Steamship Lines	owner		Maplehurst, Kamloops	275, 290

Canadian Southern 	owner		Transport		306

  Railway	

Chicago Shipbuilding Co	builder		Maplehurst, Thomas 	274, 287

  Company				Maytham

Cleveland Cliffs Iron 	owner		Maplehurst		275, 302

  Company

Cleveland, Grover	U S President	xxxxxxxx			340

Collingwood Shipping Co	owner		Wasaga			240

Corgan, James		Keeper 		Manitou Island 		352

					Lighthouse

Corgan, Mrs. James	Keeper 		Manitou Island 		352

					Lighthouse

Davidson, James		builder		William P rend, Crete	187, 199

Detroit Dry Dock co	builder		Transport		306

Dougall, William	Capt		Sunbeam			58

Doxford, William	builder		Turret Chief		254

Duddleson, John		Capt		L C Waldo		247, 248

Engleman Line		owner		Manistee		107

Ennes, C M		Capt		Wm C Moreland		232

Erie & Western 		owner		Wasaga			240

  Transportation Co	

Erie Rail Road		owner		Nyack, Tioga		104, 268

Fort Wilkins		Capt		John Jacob Astor	33

Fregeau, Charles	wheelman	Sunbeam			59

Gibson, James		master 		Southwest		155

Girardin, Dave		Capt		Kirby			261

Glaza, Anthony		First Surfman	Eagle harbor Life 	249, 251, 280, 281, 286-7, 

					Saving Station		291-3, 320, 321, 333, 334

Globe Iron Works	builder		David Z Norton, Vulcan	226, 265

Globe Shipbuilding Co	builder		Spokane			217

Goodrich, A E		Capt 		Sunbeam			57

Graham & Morton Line	owner		City of St Joseph	305

Gray, J S		owner		Toledo			161

Great Lakes Engineering builder		Ralph Budd		298

  Works	

Great Lakes Towing Co	owner		Favorite		251

Hall Corporation of 	owner		Cartiercliffe Hall	313

  Canada

Hayes, Rutherford B	U S President	xxxxxxx			318

Hebard & Thurber Lumber	company		Middlesex, Jay C Morse	102, 125

  Company

Inman Line 		owner		Pearl B Campbell	146

Interstate Steam Ship  	owner		William C Moreland	232

  Company

James & Laughlin Steel	owner		William C Moreland	232

Jones, J M		builder		J Bigler		114

Kidd, Joseph		master salvor	William C Moreland	234

Kimball, Sumner I	head		Revenue Marine Bureau	227, 228

Kuhn, Casper		Asst Keeper	Huron Island Lighthouse 224

LaFrinier & Stevenson	builder		City of Superior	42

Lake Linden Fuel & 	company		Samoa			228

  Supply Company	

Lake Superior & South 	owner		manistee		107

  Shore Line

Lake Superior Transit 	owner		Badger State		112

  Company  

Lembke, Albert		Capt		L C Waldo		247, 248

Leopold & Austrian's 	owner		Peerless		100

  Lake Superior Line	

Malone, John		Keeper		Menagerie Island Light	335

Massey Steam Ship Co	owner		Tioga			268

Mathews Steam Ship Co	owner		L C Waldo		252

McCormick,		Keeper		Portage Life saving 	176, 184, 204, 

					Station			205, 206, 207

McCormick, J H		Keeper	 	Portage Lake Lighthouse	208, 209, 210, 320

McCormick, Thomas	Keeper		Portage Life Saving 	249

					Station	

McKay, John		Capt 		Manistee		107

Merryman, J H		Capt		Revenue Marine		317

Morely & Hill		builder		Louisiana		218

Murray			Capt 		J Bigler		114

Nester, George 		owner		George Nester		225

Nestor Lumber Co	owner		Carrington		119

New York Central RR	owner		Ralph Budd		298

Nortwestern 		owner		S R Kirby		261

  Transportation Company

Olsen, J G		Capt 		Joliet			301

Paterson, Steam 	owner		Altadoc			293

  Ship Lines	

Peck & Masters		builder		Toledo			160

Peck, E M		builder		Manistee		107

Pennsylvania Rail Road	owner		Wasaga			240

Pizer			Capt		George E Hartnell	260

Portage Lake Towing Co	owner		Cora A Sheldon		119

Quayle & Martin		builder		George Sherman		93

Quayle, Thomas & Son	builder		James Pickands		142

Quincy Mining Co	owner		Dredge No. 2		311

R C Buck contractors	builder		Dredge No. 2		311

Reid			Capt		xxxxx			275

Reid, James		Capt		Spokane			217

Reid Wrecking Co	company		William C Moreland, 	234, 241, 298

					Manistique, Ralph Budd

Roen Steamship Line	owner		City of St Joseph	306

Rucker, Charles A	Keeper 		Eagle harbor Life 	248, 249

					Saving Station

Ryhnas, Robert		Capt		St Clair		90

Simpson, 		Capt		Altadoc			291

Smith, Charles J	owner		Iosco, Olive Jeanette	194

Smith, Jeanette		owner		Iosco, Olive Jeanette	194

Smith, Olive		owner		Iosco, Olive Jeanette	194

Soo Rapids		Capt		John Jacob Astor	33, 36, 37

Spaulding, John 	Capt		City of Superior	41

Stanard, Benjamin	Capt		John Jacob Astor	33

Stanard, Charles C	Capt		John Jacob Astor	34, 356

Stockwell		doctor		Iosco			194

Stringer		Chief Engineer	St Clair		90

Tamarck Co		company		Samoa			228

Tige			Capt's dog	S R Kirby		260

Truedell, Benjamin	Keeper		Grand Marais Light	328

Tucker			Keeper		Eagle harbor Life 	249

					Saving Station

Tucker, Charles A	boatswain	S R Kirby		272-4, 320, 321

U S Steel		owner		Whaleback No. 131,	302

					Steelvendor	

Union Dry Dock Co.	builder		Nyack, Wasaga, Tioga	104, 240, 268

W A Hawgood & Co.	owner		Olive Jeannette, Iosco	194

Ward's Lake Superior 	owner		St Clair, Manistee	91, 107

  Line	

Wheeler, F W		builder		B W Arnold, Iosco, City 149, 194, 252, 305

					of St Joseph, City of Chicago, Olive 

					Jeannette, Riverton

Wilson, John		Capt		Monticello		39

Wittie, Frank		Keeper		Huron Island Lighthouse 224



*****************************************************************

SHIP			TYPE			PAGE

A C Adams		tug			122

A H Moss		schooner		75

A H Parker		steamer	 		178

A J Smith		tug			117

A W Colton		iron tug		121, 128, 140-1

A W Comstock		schooner-barge		143

Abbie			schooner		198

Abyssinia		schooner-barge		164-5

Adventurer		tug			215

Alaska			wooden steamer		244

Alex Nimick		wooden steamer		215-6

Alfred H Smith		steel steamer		277

Alfred P Wright		wooden steamer		258

Algoma			ship			294

Algonquin		ship			182, 183

Alleghany		schooner-barge		208-9

Altadoc			steel steamer		290-5

Alva Bradley		schooner		335

Amarantha		lighthouse tender	144	

American		schooner		86

Angus Smith		schooner-barge		184

Anna Maria		schooner		99

Annie M Peterson	schooner		157-8

Annie R Hennes		small steamer		26

Arizona			propeller		112

Artic			sidewheeler		47

Augustus B Wolvin	steel steamer		219

Avenger IV		tug			315

B F Affeck		steel steamer 		301, 315

B Parsons		schooner		44

B W Arnold		wooden steamer		148-50

B W Parker		schooner-barge		178

Badger State		propeller		111-2

Bannockburn		steel steamer		182-3

Ben Brink		schooner-barge		129-30

Benton			wooden propeller	31 

Bessemer		steam-barge		126-7, 128

Bob Anderson		tug			92

Bon Voyage		ship			326

Bon Voyage		wooden package steamer	165-7	

Boutin			tug			106

Buffalo			tug			216, 217

C F Bielman		wooden steamer		194

C F Curtis		steamer			197

Cadillac		aka Maplehurst		274

Caledonia		steamer			190

captains		aka keepers		319

Carrington		tug			119-20

Cartiercliffe Hall	freighter		312

Charlemagne Tower Jr	wooden steamer		200

Charles C West		steel steamer		279-80

Charles H Bradley	wooden steamer		288, 300

Charles H Schwab	ship			301

Charles Hebard		steamer			158

Charles Hebard		tug			129

Charles Hinckley	schooner		86

Charles J Kershaw	steamer			146, 151

Charles L Hutchinson	steel steamer		278-9

Charles Weston		steel steamer		203

Chasset			tug			85

China			iron propeller		80

China			steamer			105

Chippewa		schooner		36

Circle			tug			230-1, 242

City of Bangor		propeller		334

City of Bangor		steel steamer		280-6, 287, 290, 294

City of Chicago		aka City of St Joseph	305	

City of Cleveland	sidewheeler		50-1, 52-3, 55

City of Duluth		propeller		82, 94, 96, 97, 105, 107, 109-10

City of Fremont		wooden steamer		97-8

City of Madison		propeller		61, 77

City of New York	propeller		86-7

City of Paris		propeller		145-6

City of Rome		wooden steamer		178-9

City of St Joseph	steel barge		303

City of Straits		schooner		148

City of Superior	propeller		41-2

Clara Parker		schooner		71

Coburn			propeller		78-9

Colorado		propeller		155, 156-8

Columbia		wooden steamer		130, 131, 132

Comrade			schooner-barge		130-3

Concord			propeller		68, 69

Constitution		bark			134-5

Constitution		steel barge		201

Cora A Sheldon		tug			119, 126, 212

Coralia			steel steamer		201, 202, 229-30

Corona			tug			146

Crawford		cutter			291-3

Crete			schooner-barge		199, 309-10

Cuyahoga		propeller		71, 81, 83

Czar			schooner		82

D F Rose		tug			161

D M Clemson		steel steamer		192

D S Hebard		tug			125, 128

Daisy G			steam yacht		162

Daniel B Meacham	steel steamer		223

Daniel L Hebard		tug			193, 249, 251

David Dekalb		schooner		55

David Ferguson		schooner		79-80

David Wallace		steamer			335

David Z Norton		ship			226

Dredge			wooden dredge		69, 310

Dredge no. 2		dredge			311

Dudley			tug			73

E D Holton		wooden steamer		289

E H Utley		steamer			260

E N Saunders		steel steamer		230

E N Saunders Jr		ship			301

E W Oglebay		steel steamer		271-2

Edward A Uhrig		steel steamer		257

Egyptian		propeller		117-8

Eleanora		fish tug		300-1

Eley			tug			94

Elva			wooden steamer		138-9

Empire			lighter			234

Empire State		propeller		112

Erin			steam barge		116-7

Ethan Allen		schooner		44

Exile			schooner		93, 242

F W Backus		propeller		48-9

Fannie Bissel		schooner		55

Favorite		tug			134, 234, 251, 279, 287, 256, 257

Fayette Brown		wooden steamer		147

Ferdinand Schlesinger	steamer			268

Fern			tug			168

Fontanelle		bark			70

Fred E Lee		tug			165

G A Flagg		steel steamer		263

G J Grammer		steel steamer		263

G M Neelson		schooner-barge		137-8

Garden City		schooner-barge		153-4

Gas Launch		gas launch		210

Gazelle			sidewheeler		48

General Franz Sigel	schooner 		95

General Taylor		propeller		46-7

George D Hadley		aka Wm P Rend		187

George E Hartnell	steel barge		259

George F Baker		steel steamer		256-7

George Nester		schooner-barge		223-5

George Rogers		steamer			220

George Sherman		schooner		93

George Spenser		steamer			139, 181

George Stephenson	steel steamer		248, 249

George W Ford		schooner		76

Gladiator		tug			117

Gladstone		steamer			204

Golden Eagle		aka Valerie		140

Golden Rule		sail yacht		114-5

Grace Murray		schooner		72

Grampian		barge			300

Guiding Star		schooner-barge		135-6

H B Richards		schooner		139

H D Coffinberry		wooden steamer		184, 209

H E Runnels		wooden steamer		151-2

H Taylor		schooner		85

Hancock			tug			80

Harriet Ross		schooner		37

Harry A Berwind		steamer			260

Harvard	steel		steamer			187-8

Harvey Bissell		schooner-barge		108

Harvey D Goulder	steel steamer		258

Henry A Kent		schooner-barge		150-1

Herbert K Oakes		steel steamer		261

Hiawatha		steamer			127

Hoover & Mason		steel steamer		266-7

Hudson			steamer			268

Hurd			steamer			106

Huron City		steam barge		102

Idaho			propeller		134

Illinois		sidewheeler		43, 49, 63-4

Imperial		lighter			234

Independence		ship			39

India			iron propeller		80, 99

International		wooden steamer		246

Iosco			wooden steamer		192-6, 262

Iron City		propeller		49

Ivanhoe			ship			88, 91-2

J Bigler		schooner		114

J C Gilchrist		wooden schooner		150

J H Mead		schooner-barge		154-5

J H Wade 		steel steamer		220

J L Hurd		wooden steamer		123-4

J P Morgan		steel freighter		309-10

J T Hutchinson		steel steamer		185

James B Neilson		whaleback steamer	190

James G Blaine		schooner		164

James Gayley		steel steamer		243

James Mowatt		schooner-barge		138, 149

James Pickands		wooden steamer		142, 151

James Whalen		tug			234

Japan			iron propeller		80

Jares C King		schooner-barge		153

Jay C Morse		tug			124-5

Jennie R		small steamer		127

Jesse H Farwell		wooden steamer		159

Jesse Spaulding		steel steamer		245

Joh Roen		tug			304

John B Wilbor		schooner-barge		179-80

John D Rockefeller	steamer			182, 183

John Ely		tug			54

John Harder		wooden steamer		214

John J McWilliams	steel steamer		143

John Jacob Astor	brig			33-4, 356

John M Hutchinson	schooner-barge		190-1

John Owen		ship			326

John Stanaton		steel steamer		219

Joliet			ship			301

Jooseph H Block		steamer			260

Juanita			steamer			193

Jura			schooner		73

Kalkaska		steamer			154

Kamloops		ship			290, 293

Kate Williams		propeller tug		81

Kent			schooner-barge		146

Keweenaw		sidewheeler		45, 75-6, 83-4

L A McCorquodale	aka Ralph Budd		298

L C Waldo		steel steamer		246-52

L Edward Hines		steamer			221

L R Doty		wooden steamer		194, 195

Lac La Belle		propeller		62

Lady Elgin		sidewheeler		42-3

Lake Breeze		wooden steamer		30

Lake Shore		aka Altadoc		293

Lamont			ship			312

Langham			wooden steamer		238-9, 240

Laura Bell		schooner		96

Leonard C Hanna		steamer			304

Livingston		wooden steamer		245

Lizzie A Law		schooner-barge		221-2

Lizzie Sutton		wooden steamer		98-9, 120-1

Louis B Demerias	ship			312

Louisa			bark			72

Louisiana		wooden steamer		218

Lowell			propeller		87

M Ballerd		schooner		63

M M Drake		ship			162

Mackinac		CG icebreaker		315

Macotte			wooden steamer		215

Magnet			tug			68

Maia			steel barge		201, 202

Manhattan		ship			39

Manistee		propeller		88, 94, 96, 105-8

Manistique		tug			236, 241, 298

Maplehurst		steel steamer		272-6

Marguerite		sail yacht		169

Marigold		lighthouse tender	224, 225

Mariposa		steel steamer		150

Marriel			tug			165

Martin Mullen		steel steamer		192, 262

Mary Battle		schooner-barge		116-7

Mary E Willis		wooden tug		66, 69

Mary II			gas launch		198

Mataafa			steel steamer		232

Matanzas		schooner-barge		211-3

Mautenee		schooner		152-3

Maytham			ship			333

Maythem			tug			106

Mediator		schooner-barge		154-5

Meldrum			tug			165

Mentor			tug			73, 74

Mesquite		CG cutter		312

Michigan		schooner-barge		128-9

Michigan		sidewheeler		56

Michigan		steamer			41

Middlesex		steam barge		101-2

Miner			sidewheel tug		46

Mineral Rock		propeller		26, 39, 40-1, 56

Mingoe			schooner-barge		296

Minnehaha		schooner-barge		127

Montana			wooden steamer		143-5

Monticello		sidewheeler		36-9, 96

Moonlight		schooner-barge		146

Moravia			schooner-barge		197

Morrison		tug			234

Motor Yacht		gas launch		238

Muskalonge Lake 	aka Deer Park		318

Muskegon		aka Peerless		101

Myles			steam barge		121

Myron			wooden steamer		244

Napoleon		ship			39

Neilson			ship			137

Nellie McGileray	schooner		103

Nelson C Holland	schooner-barge		197

Neshoto			wooden steamer		136-7, 190

Norseman		wooden steamer		147

North Lake		steel steamer		277-8

North Star		sail yacht		73

North Star		sidewheeler		44-5, 83

Northern Light		propeller		73

Northern Queen		steel steamer		214

Northern Wave		steamer			26, 136, 185-6

Northerner		steamer			90

Nyack			propeller		104, 115

Olive Jeanette		schooner-barge		192-6, 262

Ontario			tug			94

Orinoco			wooden steamer		200

Oriole			schooner		43

Osceola			steamer			106

Otego			tug			136

Pacific			propeller		87-9, 139

Paisley 		schooner-barge		176-7

Panama			wooden steamer		210-1

Pasadena		schooner-barge		203

Pathfinder		whaleback steamer	226-7

Peabody			ship			69

Pearl B Campbell	tug			146-7

Peerless		propeller		100-1, 124

Peninsula		propeller		40

Pennington		schooner-barge		181

Pere Marquette		wooden steamer		213

Perry G Walker		aka Taurus		266

Peshtigo		schooner		178

Pierpoint		schooner		61

Planet			sidewheeler		51, 53, 54, 56, 58, 79

Plowboy			wooden steamer		188-9

Portage			schooner		78

Pretoria		schooner		192

R Halleron		schooner-barge		162-3

R R Richardson		steel steamer		264

Ralph Budd		steel pkg freighter	289-90, 297	

Reed Case		schooner		122-3

Reindeer		schooner		96

Relief			wrecking tug		53

Rensselauer		steel steamer		243

Resolute		river boat		45

Richard Trimble		steel steamer		297-9

Riverton		aka Waldo		252

Roanoke			wooden steamer		139-40

Robert Wallace		steamer			335, 337

Rogers			tug			194, 209

Ruhr Ore		aka Cartiercliffe Hall	313				

S D Caldwell		propeller		70

S H Kimball		schooner		125-6

S L Tilly		steamer			138

S R Kirby		composite freighter	259	

S V Watson		schooner		118

Sacrometo		wooden steamer		232

Sagamore		steel barge		226

Saginaw			schooner		67

Saginaw Bay		sidewheeler		50

Sailor Boy		wooden steamer		277

Samoa			wooden steamer		228-9

Samuel H Foster		schooner-barge		207-8

Samuel H Squire		steel steamer		289

Samuel Mather		steel steamer		278, 301

Sarian			steel steamer		309

Sarnia City		tug			236

Schoolcraft		steamer			225

Schuylkill		schooner-barge		126-7, 128

Scotia			iron steamer		115-6, 197

Scow			wooden scow		121

Scranton		iron package freighter	220, 222

Selden E Martin		schooner-barge		221

Selwyn Eddy		steel steamer		150

Sevona			steel steamer		192

Shawnee			schooner-barge		159, 161

Sir Trevor Dawson	aka Charles L Hutchinson 279

Sir Trevor Dawson	ship			235

Smith Moore		steamer			142

Southwest		schooner		83-4, 155, 158

Spokane			steel steamer		217

St Clair		sidewheeler		89-91

St Louis		ship			88

St Paul			propeller		74

Stadacona		steamer			243

Standard Oil barge No. 86   barge		220

Stanstead		aka Clyde		120

Steel Vendor		steel crane ship	301-3

Steelmotor		steel crane ship	302

Sunbeam			sidewheeler		56, 57-60

Sunberry		schooner		52

Superior		aka Ralph Budd		298

susie q			fish tug		314

Susquehanna		steamer			28

Swain			tug			106

Tampa			wooden steamer		194

Taurus			steel steamer		265-6

Thomas Friant		wooden steamer		177

Thomas Mayham		ship			280, 281, 286-8

Thomas Quayle		tug			118

Thomas W Lamont		steamer			312

Thomas W Palmer		composite steamer	187-8

Thomas Wilson		whaleback steamer	187	

Three Brothers		schooner		113

Thunder Cape		tug			314

Tioga			iron package freighter	267-71	

Toledo			propeller		159-61

Toledo			steamer			136

Tom Adams		steamer			239

Torch Lake		tug			53, 79, 310-1

Tramp			fish tug		212

Transport		iron barge		303

Traveller		sidewheeler		65

Turret Chief		steel turret steamer	251, 253-6				

Uganda			wooden steamer		194, 195

Union			propeller		64-5

Uranus			steel steamer		202-3

Valerie			tug			140, 236

Victory			steamer			201

Viking			schooner-barge		128-9

Viking			steamer			143

Vulcan			steel steamer		264-5

W B Castle		tug			146

W Colin			aka Clyde		120

W H Becker		steel steamer		276

W H Sawyer		steamer	 		296

W K Moore		schooner-barge		143

W R Taylor		schooner		113-4

Wasaga			wooden steamer		240

Water Witch		propeller		50

Wayne			schooner-barge		207-8

Wenona			schooner-barge		153

Western Star		steel steamer		202

Westmont		steamer			240

Willam F Sauber		wooden steamer		194, 195

William C Moreland	steel steamer		232-7, 256

William G Clyde		ship	  		301

William P Rend		wooden steamer		186

William P Snyder, Jr	steel steamer		245

Winslow			steamer 		131, 133

Winslow			tug			88

Wissahickon		aka Wasaga		240

Woodlands		aka Middlesex		102

Yakima			wooden steamer		179, 181