Great Lakes Shipping Index "Went Missing, II" 

Copyright  1984  "Went Missing, II," by Frederick Stonehouse
Copyright  1999  Index by Angie Wesch awesch@kode.net

This copy contributed for use in the GLS - Downward Bound site.  

USGENWEB NOTICE:  In keeping with our policy of providing free
information on the Internet, data may be freely used by
non-commercial entities, as long as this message remains on all
copied material. These electronic pages may NOT be reproduced in any
format for profit or presentation by other organizations.
________________________________________________________________________


"Went Missing, II," by Frederick Stonehouse. Au Train, MI: Avery Color Studios,
1984 Copyright. Permission received by Frederick Stonehouse exclusively for
"Downward Bound" archives.

Indexed & compiled by Angie Wesch awesch@kode.net

This index is divided into two sections: name and ship.

NAME                          DOES WHAT?                      SHIP/LIGHTHOUSE                  PAGE
Algoma Central                owner                           Palika                           131
Algoma Steamship Company      owner                           Palika                           71
Allen McLelland & Company     builder                         Rouse Simmons                    166
Allen, Charles W              capt                            William B Davock                 176
American Shipbuilding Company builder                         Benjamin Noble, Charles          95, 176, 196
                                                              S Price, Anna C Minch
American Shipbuilding Company repaired                        D M Clemson                      72
Anchor Line                   owner                           India                            55
Arnold, Thomas                builder                         Alpena                           138
Arthurs, J N                  Canadian Superintendent of Lights                                128-29
Baker, Bill                   diver                           Charles S Price                  198
Ballin, Fred A                naval architect                 Detroit Boat Works               151
Beardsley, Homer              capt                            Kate Norton                      205
Bellrichard, G Kent           diver                           Rouse Simmons                    170
Benham, Goerge E              capt                            John Owen                        123
Bennett, Miss                 daughter of Eagle River Lighthouse Keeper 34
Black, Bill                   capt                            Charles S Price                  199
Boice, Tom                    oiler                           Sachem                           209
Bonner, Mannes                owner                           Rouse Simmons                    166
Boomsluiter                   capt                            City of Grand Haven              144
Brady                         capt                            South American                   205
Burke, John                   second mate                     Henry B Smith                    89
Burkett, George               capt                            Waubuno                          183-84, 185
Butlin, Thomas G              Superintendent of Goodrich Company                               142
Byrd-MacMillan Artic Expediatia/xxxx                                                             114
Canada Steamship Lines        owner                           Scotiadoc, Regina                56, 195
Canadian Car and Foundry Co.  builder                         Inkerman, Cerisoles,             109
                                                              Sebastapool
Canadian Government Shipyard  builder                         C.G.S. Lambton                   127
Canadian Interlake Line       owner                           Regina                           195
Canadian Lake Transportation 	owner                           Regina                           194, 195
Capital Transportation Co.	owner                           Benjamin Noble                   95, 97, 101
Carpenter                     capt                            George F Whitney                 135
Chamberlain, Frank B          capt                            J H Brown                        71
Chamberlain, M K              capt                            Sir William Sieman               51
Chamberlain, Sam              capt                            D M Clemson                      70
Church, Hector                capt                            Sachem                           208
Clark, James R                clerk                           Chicora                          158-59
Clarkson Coal Company dock    xxxx                                                             95
Cleary                        keeper                          Marquette Life-Saving            86, 87
                                                                Station
Cleveland Tankers Inc         owner                           Cleveco                          215, 216
Cleveland Ship Building Co.   builder                         Western Reserve, W H             148, 149
                                                                Gilcher
Cowles, Benjamin              builder                         Sachem                           207
Craite                        capt                            Kewaunee Life-Saving             167
                                                                Station
Crop's Shipyard               builder                         Jane Miller                      189
Daggett, Herbert L            president of National Marine                                     210-11
                               Engineers' Benficial Association
Davock, William B             owner                           William B Davock                 176
Dean                          surfman
                              Grand Marais Life-Saving 45      Station
Detroit Dry Dock Company      builder                         Hudson, John Owen,               38, 123, 155
                                                                Chicora
Detroit Locomotive Works      builder                         Alpena                           138
Deude                         capt                            Cerisoles                        109
Doupe, Mrs.                   passenger                       Waubuno                          186
Duddleson,John                capt                            M A Bradley                      119
Dunbar & Sullivan Dredging Co.owner                           Schem                            207
Eisenhardt, John              capt                            Benjamin Noble                   100, 101, 102, 103
Emerson                       surfman                         Duluth Life-Saving Station       96
Empire Engineering Company    owner                           Sachem                           207
Engleman Line of Milwaukee    owner                           Manistee                         15
Falconer, Ira                 chief engineer                  John Owen                        123
Fox                           capt                            Choctaw                          86
Francombe, John               General Manager                 Capital Transportation Co.       97
Freysing Cork Company         xxxxx                           xxxxx                            112
Frontier Iron Works           builder                         C F Beilman, L R Doty,           59
                                                              William F Sauber, Tampa, Uganda
Geel                          capt                            Simon Langell                    81
Gilchrist                     owner                           Columbia, Comrade                27
Globe Iron Works              builder                         Spokane, Onoko                   31
Gonyeau, Nelson               capt                            Iosco                            58
Goodrich Company              owner                           Seabird, Muskegon, Oconto        137, 138
Goodrich, Albert E            capt                            xxxx                             138, 146
Goodrow, Frank                capt                            Norwalk                          96
Gotham Marine Corp            owner                           Cleveco                          215
Graham and Morton Transportation/owner                        Chicora, Petosky                 155, 156, 158
  Company
Graham, John H                president                       Graham and Morton                156, 159
                                                              Transportation Company
Great Lakes Engineering Works builder                         William B Davock                 176
Great Lakes Towing Company    owner                           H F Bowman, Bennett,             67, 110, 120, 216
                                                               Sarnia, Alabama, Iowa, Pennsylvania, California
Great Lakes Triangle          xxxx                            xxxx                             214, 221
Gunderson                     capt                            Columbia                         28
H B Smith Machine Company     namesake                        Henry B Smith                    85
Hancock, William              clerk                           Chicora                          157, 158
Hanna Fleet                   owner                           Charles S Price                  196
Hawgood Company               owner                           Henry B Smith                    91
Hayes, Joseph                 Superintendent                  D M Clemson                      68
                                                               of Provident Steamship Co
Hoganson, Hogan               crewman                         Rouse Simmons                    169
Holmes                        capt                            Adella Shores                    80
Holmes, Olaf                  crewman/                        Adella Shores                    82
                                capt's brother
Holmes, Samuel                capt/owner                      Adella Shores                    80, 82
Hulligan, Joseph              capt                            Ira H Owen                       52
Huron Mountain Club           xxxx                            xxxx                             56, 57, 58, 60
Ingvald                       crewman                         Rouse Simmons                    169
Johnson, Dan                  found wreckage                  Henry B Smith                    87
Keith, J J                    capt                            manager of National              53
                                                                Steamship Co
Keller                        capt                            H B Nye                          51
Kinsman Transit Company       owner                           Anna C Minch                     176
Lackwood Pumping Station      xxxxx                           xxxx                             105
Lake Superior Paper Company   owner                           G R Gray                         129
LeClerc                       capt                            Sebastapool                      109, 111, 112, 115
Lewis                         capt                            Bradshaw                         57
Lloyd's of London             insurance agent                 Bannockburn                      43
Longley, George R             ex-capt                         Lambert                          100
Longley, George R             first mate                      Benjamin Noble                   100
Mackay, George                Capt                            brother of John MacKay           23
MacKay, John                  capt                            Manistee                         15, 20, 21, 23
Maloy                         capt                            Winslow                          28
Manitowoc Shipbuilding Company/builder                         Admiral                          214
Manx Transportation Company   owner                           Adella Shores                    79
Massey                        capt                            Martin Mullen                    56, 62
Matthews                      capt                            South Haven Life-Saving   Station157
May, A C                      capt                            H A Hawgood                      196, 199, 200
McClure                       engineer                        Chicora                          161
McConkey, Edward H            capt                            Regina                           195
McCorkindale                  surveyor                        Inkerman, Cerisoles              114
McCoy, John J                 chief engeineer                 xxxx                             74
McDonald, Angus J             capt                            Hudson                           39
McDougall                     builder                         Cleveco                          215
McGreevy                      capt                            Olive Jeanette                   57
McKay,John                    capt/owner                      Ostrich                          151
McLean, William               capt                            John M Nicol                     36, 37
McMillian, A & Son            builder                         Regina                           194
McMugh, James                 capt                            Algonquin                        44, 45, 46
Menzou                        capt                            Inkerman                         109
Merchants Mutual Line         owner                           Regina                           195
Merritt-Chapman & Scott       owner                           Cherokee                         209
Millen                        capt                            Adella Shores                    80
Millen                        capt                            Daniel J Morrell                 80, 82, 97, 102, 103
Miller Bros                   drydock repair                  Manistee                         16
Milwaukee Tug Boat Line       owner                           Admiral                          214
Mitchell, B W                 capt                            Iowa                             121
Mollor, Marius                crewman                         Sebastapool                      111
Montreal Transportation Co    owner                           Bannockburn                      43
Moore, George A N             crewman                         Alpena                           146
Muir & Houston                engine builder                  Regina                           195
Murphy                        capt                            Frontenac                        87
Murphy                        capt-guide                      Cerisoles                        110
Murray, Wlater                found wreckage                  Duluth Police Department         96
Mututal Transit Line          owner                           Minneapolis                      98
Napier, John                  capt                            xxxx                             137
Napier, Joseph                capt                            xxxx                             137
Napier, Nelson                capt                            Alpena                           137, 139, 145, 146
National Steamship Co         owner                           Ira H Owen                       52, 53
Neff                          owner                           Adella Shores                    79
Nelson, Charles               capt/owner                      Rouse Simmons                    166
Nelson, Steve                 crewman                         Rouse Simmons                    169
New York Central Railroad     owner                           Hudson                           38
Northern Navigation           owner                           Huronic                          43, 45
Oldham, J R                   theorist                        Henry B Smith                    91-92
Olson, Peter                  crewman                         Adella Shores                    82
Owen                          capt                            Henry B Smith                    86, 88, 89, 90, 91, 93
Owens Transporation Company   owner                           John Owen                        120
Parry Sound Lumber Company    owner                           Mittie Grew                      183
Patterson, R C                capt                            Minneapolis                      98
Pearl, Joseph                 passenger                       Chicora                          159
Peck, E M                     builder                         Manistee                         15
Pere Marquette                owner                           City of Flint                    174
Peterson                      capt                            Comrade                          30
Pickands, Mather              owner                           William B Davock                 176
Pittsburgh Steamship          owner                           Sir William Sieman               51
Playfair                      owner                           Glenfinnian, Glenlivet, Midland P128, 133
Port, Andrew                  owner                           Jane Miller                      189, 190
Port, R D                     owner's brother                 Jane Miller                      189
Powell, William               found wreckage                  Henry B Smith                    87
Provident Steamship Company   owner                           D M Clemson                      67
Reed                          capt                            Harvard                          37
Reid                          owner                           James Whalen                     67
Root, Frank                   capt                            Sabine                           67
Sarnia Steamship              owner                           Anna C Minch                     176
Schuenemann, August           capt                            S. Thal                          165
Schuenemann, Herman           capt                            Rouse Simmons                    163-71
Schuenemann, Mrs.             Wife of Hermann                 xxxx                             169, 171
Shores Lumber Company         owner                           Adella Shores                    77, 79
Shores, Adella                owner's daughter Adella Shores  Adella Shores                    78
Shores, Bessie                owner's daughter Adella Shores  Adella Shores                    78
Sir Raylton Dix & Co.         builder                         Bannockburn                      43
Smith, Bill                   capt                            Cleveco                          215, 216, 217
Smith, Charles J              owner                           Olive Jeanette                   58
Smith, Jeannette              owner's daughter                Olive Jeanette                   58
Sogge                         captTwo Rivers Life-Saving Sta. Simon Langell                    167
Spaulding                     mate                            Cleveco                          81
Standard Oil                  owner                                                            215, 216
Stine, Benjamin               second mate                     Chicora                          158, 159, 160
Stine, Henry                  capt                            City of Ludington                159
Stines, Edward                capt                            Chicora                          156, 158
Stockwell, Dr.                searcher                        Iosco, Olive Jeanette            57
Swainson, John                capt                            Admiral, Cleveco                 215
Valentine Fries Shipyard      builder                         Kate Norton                      205
Vulcan Steamship Company      owner                           William B Davock                 176
W A Hawgood & Co.             owner                           Iosco, Olive Jeanette            58
Walker                        married                         Adella Shores                    78
Wanless Wrecking Company      found wreckage                  Benjamin Noble                   105
Ward Line                     owner                           Manistee                         15
Ward, Eber                    capt                            Ward Line                        21
Weeks, Lloyd H                capt                            H W Gilcher                      149
West Bay City Ship Building Cobuilder                         Daniel J Morrell                 102
Western Shipping Line         owner                           Hudson                           38
Western Transit Line          owner                           Hudson                           31, 35, 39
Wexford                       owner                           Chicago                          194
Wheeler, F W                  builder                         Iosco, Olive Jeanette            58, 61
Wilson                        capt-guide                      Inkerman                         110
Wineman, Henry                owner                           Tampa                            66
Wolff, Julius Dr.             theorist                        Benjamin Noble                   104




*****************************************************************
SHIP                          TYPE                            PAGE
Acacia                        Coast Guard cutter              208
Advance                       Coast Guard cutter              118
Alabama                       tug                             119
Albany                        steamer                         39
Alfred H Smith                package freighter               176
Algonquin                     steamer                         44, 45, 46, 65-66
Alleghany                     barge                           85
Amboy                         barge                           50
Arenac                        schooner-barge                  59
Argus                         ship                            194
Bannockburn                   steamer                         42-49, 52
Bautzen                       minesweeper                     114, 116
Bennett                       tug                             110
Boynton                       tug                             44
Bradshaw                      steamer                         57
Burger                        tug                             166, 167
Burlington                    steamer                         56
C F Bielman                   steamer                         58
California                    tug                             216
Carl D Bradley                ship                            152
Challenger                    schooner                        144
Charles S Price               ore carrier                     194-202
Cherokee                      derrick scow                    209
Chicago                       steamer                         38
China                         steamer                         16, 17, 20, 21
Choctaw                       steamer                         86, 90, 91
Christmas Tree Ship           aka Rouse Simmons               163-66
City of Duluth                steamer                         16, 20, 21
City of Grand Haven           barge                           144
City of Ludington             steamer                         159
Collingwood                   steamer                         132
Colonel                       steamer                         120
Columbia                      fishing tug                     82
Columbia                      steamer                         27, 30
Comrade                       schooner-barge                  26-30
Conneaut                      freighter                       175
Constitution                  barge                           79
Cook                          cutter                          130
Crescent City                 ship                            50
Crocus                        Coast Guard tender              217
Crosby                        tug                             157
Cyprus                        steel steamer                   74
D M Clemson                   steel steamer                   55, 60, 120, 131
Dalwarnic                     steamer                         177
Daniel J Morrell              steamer                         80, 97, 102, 103, 152, 180
Daniel L Hebard               tug                             56, 57
Denmark                       steamer                         86, 90, 91
Dundee                        steamer                         70
Dutch Boy                     tug                             167
Edmund Fitzgerald             ore carrier                     115
Edward Y Townsend             ship                            152
Edwin N Ohl                   steel steamer                   123
F B Wells                     freighter                       70
F W Gratwick                  steamer                         70
Favorite                      tug                             44
Frank J Peterson              freighter                       175
Frank Weston                  steamer                         112
Frontenac                     steamer                         87
G R Gray                      tug                             129, 130
George L Wrenn                schooner                        163
George Spencer                steamer                         50
Gettysburg                    steamer                         81
Gillette                      gas launch                      54
Glenellah                     steamer                         79, 80, 81, 82
Glenfinnian                   steamer                         128, 131, 132, 134
Glenlivet                     steamer                         128, 130, 131, 134
Grant Morden                  steamer                         132
Griffin                       steamer                         118, 120
H A Hawgood                   steamer                         196, 199, 200
H B Nye                       steamer                         51, 52
H F Bowman                    tug                             67
Harlem                        steamer                         35
Harrison                      tug                             67
Harvard                       steamer                         37
Harvey B Brown                steamer                         118
Hattie B Perene               steamer                         150
Hnery B Smith                 ore carrier                     115, 194
Howard L Shaw                 steamer                         123
Hudson                        freighter                       31-41, 52
Hurd                          steamer                         16
Huronic                       steamer                         43, 45, 46, 47
Hydrus                        ship                            194
Ida                           schooner                        163
India                         steamer                         55
Indian                        fishing tug                     174
Interlacken                   schooner-barge                  59
Iosco                         steamer                         50, 53, 54-56, 93
Iowa                          tug                             120
Ira H Owen                    steamer                         50-53
Irish                         schooner                        144
Isaac Ellwood                 ship                            50
Issac M Scott                 steamer                         92, 93, 194
J C Ford                      steamer                         34
J H Bartow                    steamer                         66
J H Brown                     steamer                         70
James Carruthers              steamer                         194
James Crouch                  schooner                        13
James Whalen                  tug                             67
Jessie Phillips               schooner                        163
John A McBean                 steamer                         194
John D Rockefeller            steamer                         44
John Kelderhouse              aka Sachem                      207
John M Nicol                  steamer                         35, 40
Junita                        steamer                         56, 59
Kate Norton                   tug                             135
L C Waldo                     steamer                         84, 87
L R Doty                      steamer                         59, 62
Lafayette                     steel steamer                   50
Lambert                       steamer                         100
Lambton                       tug                             127
Leaben                        minesweeper                     116
Leafield                      steel freighter                 84, 194
Lightship No. 82              ship                            194
Lorriane                      tug                             211
Lutzen                        minesweeper                     116
M A Bradley                   steamer                         119
Maggie Dall                   schooner                        163
Magnettawan                   steamer                         185
Malakoff                      minesweeper                     116
Manila                        barge                           50
Manistee                      steamer                         13-25
Mantou                        minesweeper                     116
Marigold                      lighthouse tender               126
Martin Mullen                 steamer                         56, 59,  62
Mary McLachlan                barge                           85
Mataafa                       steamer                         50
Maythem                       tug                             17
Menominee                     steamer                         140
Merchant                      schooner                        14-15
Middlesex                     barge                           79
Midland Prince                steamer                         112, 130, 133
Minneapolis                   steamer                         98
Minnedosa                     schooner-barge                  47
Mittie Grew                   tug                             183
Monkshaven                    ship                            50
Muskegon                      steamer                         138, 139, 140, 141
Naravin                       minesweeper                     114, 116
Navadoc                       ship                            174
New Haven Socony              oil tanker                      175
Northern Light                steamer                         82
Norwalk                       lumber hooker                   96, 97, 99, 103
Nyack                         steamer                         157
Oconto                        steamer                         140-41
Ohio                          derrick scow                    207
Olive Jeanette                schooner-barge                  50, 53, 54-64, 93
Omadhaun                      dredge                          207
Oneida                        schooner                        169
Onoko                         iron ore carrier                31
Osler                         steamer                         130
Ossifrage                     tug                             44
Ossipee                       Coast Guard cutter              217, 218, 219, 220
Ostrick                       schooner                        151, 153
Palestro                      minesweeper                     116
Palika                        steamer                         71, 131
Panay                         steamer                         123
Paunee                        steamer                         150
Pennsylvania                  tug                             216
Perry                         ship                            113
Petosky                       steamer                         156, 157
Philadelphia                  steamer                         39
Pretoria                      schooner                        50, 55
R W England                   ship                            50
Ralph K Peterson              freighter                       175
Richard H                     fishing tug                     174
Rogers                        tug                             58
S H Robbins                   steamer                         119
S S Perry                     aka Bautzen                     114
S Thal                        schooner                        165, 166
Sabine                        tug                             67
Sarnia                        tug                             110
Saxonia                       steamer                         88
Schenck                       tug                             67
Scotiadoc                     ship                            56
Seabird                       steamer                         138
Sebastapool                   minsweeper                      109, 111, 112, 115
Senaloa                       gravel freighter                174
Sevona                        steel steamer                   50, 55
Simon Langell                 steamer                         59, 81
Sineff                        minesweeper                     116
Sir William Sieman            ship                            51
Spokane                       steel freighter                 31
St Georges                    minesweeper                     116
Sunbeam                       wooden steamer                  24
Tampa                         wooden steamer                  59, 66
Thomas Friant                 steamer                         34
Three Brothers                fishing tug                     174
Truman Moss                   schooner                        163
Tupelo                        Coast Guard cutter              208, 209
Turret Chief                  ship                            84
Turret Court                  steamer                         66, 67
Tuscarora                     Revenue cutter                  168
Uganda                        steamer                         59
Valcartier                    steamer                         128
Venus                         steamer                         208
W H Gilcher                   steel freighter                 148
W H Meyer                     aka Admiral                     214, 215
W K Moore                     schooner-barge                  59
Wasaga                        steamer                         66, 67
Western Reserve               steel freighter                 31, 148-49, 151, 152
Western Star                  ship                            50
Westmount                     steamer                         120, 130
Wheeler                       steamer                         28
White and Friant              steamer                         150
William A Corey               ship                            50
William Edenbord              ship                            50
William F Sauber              steamer                         59
William P Palmer              steamer                         121
Wilpen                        steamer                         119, 120
Winslow                       steamer                         28